Kanclerzem Niemiec zostanie członek SPD Olaf Scholz. Ustalono również, że Christian Lindner, szef Wolnej Partii Demokratycznej, będzie następnym ministrem finansów.
Liderzy Partii Zielonych, Annalena Baerbock i Robert Habeck, mają objąć odpowiednio stanowiska ministra spraw zagranicznych oraz ministra gospodarki i klimatu.
Partie koalicyjne zaplanowały szeroki plan ochrony klimatu, w tym przyjęcie odpowiedniego programu do końca 2022 roku. Nowa koalicja zapowiedziała także, że rozpocznie parlamentarne śledztwo w sprawie ewakuacji z Afganistanu.
Czytaj więcej
Choć negocjacje partnerów przyszłej koalicji ciągle trwają, SPD, Zieloni i FDP już zostali zmuszeni do podjęcia pierwszej decyzji.
Niemcy będą starały się przeznaczyć 2 proc. powierzchni kraju na infrastrukturę wiatrową i nadal będą wykluczać energię jądrową ze swojego miksu energetycznego, co odbiega od polityki sąsiedniej Francji.
Porozumienie jest wynikiem wielotygodniowych rozmów koalicyjnych między SPD, Zielonymi i FDP. Koalicję określono mianem koalicji "świateł drogowych" w nawiązaniu do tradycyjnych barw partii.
Partie zobowiązały się do modernizacji Niemiec, największej gospodarki Europy. Priorytetem jest transformacja w kierunku bardziej ekologicznej i zdigitalizowanej gospodarki, a także inwestycje infrastrukturalne.
Konserwatywny sojusz ustępującej kanclerz Angeli Merkel, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej, znajdzie się teraz w opozycji.