- Jeżeli rzeczywiście chcemy solidarnie postępować wobec klimatu, to jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zupełnie inne jest położenie Stanów Zjednoczonych czy bogatych krajów Europy Zachodniej, a inne - krajów Europy Centralnej, takich jak Polska. Polska wskazuje na to, że sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu, musi brać pod uwagę miks energetyczny i musi brać pod uwagę to, że społeczeństwa zachodnie przez 200 lat - właściwie nie patrząc na skutki dla klimatu - wykorzystywały paliwa kopalne do dojścia do tego poziomu rozwoju gospodarczego, na jakim są dzisiaj - mówił. Zaznaczył, że kraje Azji, Ameryki Południowej i Europy Centralnej mówią "sprawiedliwa transformacja", co, według niego, "jest coraz lepiej słyszane".
Guterres: Kopiemy sobie grób
Przed Mateuszem Morawieckim w Glasgow głos zabierali także inni przywódcy. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mówił, że w sprawie zmian klimatu ludzkości skończył się czas. - Na zegarze apokalipsy jest za minutę północ, musimy działać teraz - oświadczył.
Sekretarz generalny ONZ António Guterres na szczycie COP26
Foto: PAP/EPA/EMILY MACINNES
Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił, że uzależnienie od paliw kopalnych pcha ludzkość nad skraj przepaści. - Stajemy przed wyborem - albo my z tym skończymy, albo to skończy z nami - stwierdził. - Czas powiedzieć: dość. Dość brutalizowania bioróżnorodności, dość zabijania nas węglem, dość traktowania środowiska naturalnego jak toalety, dość palenia, wiercenia i kopania. Kopiemy sobie grób - powiedział.
Pytany o tę ostatnią wypowiedź Morawiecki ocenił, że "taka retoryka jest niewłaściwa". - Fenomenalny postęp technologiczny daje nam ogromną szansę na to, że poradzimy sobie ze zmianami klimatycznymi. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie - podkreślił.
Szczyt klimatyczny
Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Conference of the Parties UNFCCC) to międzynarodowa umowa określająca zakres współpracy dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Konwencja podpisana została podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju w 1992 r. w Rio de Janeiro. UNFCCC weszła w życie 21 marca 1994 r. Obecnie skupia 196 krajów. Pierwszy szczyt COP odbył się w 1995 r.