Reklama

Budowa muru na granicy. Ustawa trafi do prezydenta

Posłowie odrzucili senackie poprawki do do ustawy o budowie zabezpieczenia granicy. Ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Publikacja: 29.10.2021 17:55

Budowa muru na granicy. Ustawa trafi do prezydenta

Foto: PAP/Tomasz Gzell

W połowie października Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. 

Rządowy projekt ws. budowy zapory na granicy z Białorusią jest rozpatrywany w sprawie pilnym. Jest on odpowiedzią na kryzys imigracyjny na granicy, na której od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy. Straż Graniczna w ostatnich tygodniach codziennie informuje o kilkuset próbach nielegalnego przekraczania granicy z terytorium Białorusi przez imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Czytaj więcej

Po stronie Białorusi z samochodu puszczany jest płacz dziecka

Nie sprawdzają się dotychczasowe zabezpieczenia. Siatka rozkładana przez wojsko jest przecinana przez migrantów. Zdaniem władz niewystarczający jest również stan wyjątkowy wprowadzony we wschodniej części kraju. 

Ustawa określa zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu państwa to 1,6 mld złotych. 1,5 mld będzie kosztowało fizyczne postawienie bariery. Pozostała część to urządzenia techniczne. 

Reklama
Reklama

W tym tygodniu ustawa została przyjęta w Senacie. Wprowadzono do niej 13 poprawek. Posłowie w piątek odrzucili większość z nich. Parlamentarzyści opowiedzieli się m.in. przeciw zapisowi mówiącemu o sprawozdaniach z realizacji inwestycji czy uczestnictwu w pracach Zespołu ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej parlamentarzystów w roli obserwatorów.

Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli zostanie podpisana, wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Polacy porównali Karola Nawrockiego i Andrzeja Dudę. Wyniki sondażu
Polityka
Polska 2050 na spotkaniu u prezydenta. Hennig-Kloska: Mówiłam, że nie widzę sensu
Polityka
Sondaż: Czy Szymon Hołownia powinien nadal kierować Polską 2050? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Andrzej Duda: warto wydać miliard dolarów i mieć głos w Radzie Pokoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama