Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN jest jednym z warunków zakończenia konfliktu polskiego rządu z Komisją Europejską. Zaprzestania działalności Izby Dyscyplinarnej zażądał w swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polski rząd zapowiada likwidację tej Izby w ramach dalszej reformy sądownictwa, ale nie wskazał jak dotąd precyzyjnej daty, kiedy to się stanie. Jako powód likwidacji Izby wskazują przy tym to, że nie spełniła ona pokładanych w niej nadziei.

Czytaj więcej

Kiedy likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN? Fogiel: Nie mam zdolności wróżbity

"Skoro rok 2022 zapewne przyniesie światowe spowolnienie gospodarcze, to fundusze z Krajowego Planu Odbudowy są Polsce jak najpilniej potrzebne. Do ich odblokowania może wystarczyć likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Odkładanie tego w czasie jest w tej sytuacji po prostu antypolskie" - napisał na Twitterze były wicepremier.

Gowin nawiązał do faktu, że w związku ze sporem pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską, KE nie zatwierdziła jeszcze Krajowego Planu Odbudowy, co jest warunkiem przekazania Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Zablokowania wypłaty tych środków otwarcie, w związku ze sporem o praworządność, domaga się premier Holandii, Mark Rutte.