Jedna Rosja traci na popularności głównie w związku z trudną sytuacją gospodarczą Rosji - pogarszającymi się warunkami życia i wysoką inflacją.

Wybory mają pokazać jak silna jest pozycja rządzącego Rosją od 2000 roku Władimira Putina, który jest jednym z współzałożycieli Jednej Rosji, choć sam do niej nie należy.

Czytaj więcej

Kreml chce zwyciężyć internet i Nawalnego

W wyborach nie uczestniczy najbardziej znany rosyjski opozycjonista, Aleksiej Nawalny, ani jego współpracownicy - organizacje związane z Nawalnym uznano przed wyborami za ekstremistyczne, co wyklucza udział ich członków w wyborach. Współpracownicy Nawalnego wskazują jednak Rosjanom kandydatów, na których powinni głosować w okręgach, jeśli chcą pozbawić mandatów Jedną Rosję. W większości przypadków oznacza to popieranie kandydatów Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Przed wyborami Putin zatwierdził podwyżki dla funkcjonariuszy policji, żołnierzy oraz podwyżkę emerytur - co jest postrzegane jako próba wzmocnienia pozycji Jednej Rosji tuż przed wyborami

Na czele KPFR stoi 77-letni Giennadij Ziuganow, weteran rosyjskiego parlamentaryzmu.

Trzecią siłą w rosyjskiej polityce jest Liberalno Demokratyczna Partia Rosji na czele której stoi 75-letni nacjonalista Władimir Żyrinowski.

Obie te partie zazwyczaj wspierają - podobnie jak Jedna Rosja - reformy prowadzone przez administrację Putina.

Przed wyborami Putin zatwierdził podwyżki dla funkcjonariuszy policji, żołnierzy oraz podwyżkę emerytur - co jest postrzegane jako próba wzmocnienia pozycji Jednej Rosji tuż przed wyborami.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Ostatnie sondaże przed wyborami wskazywały, że Jedna Rosja uzyskuje poparcie najniższe od 2006 roku. Rośnie za to poparcie dla komunistów. Tym niemniej Jedna Rosja nadal pozostaje najpopularniejszą partią w kraju.

Głosowanie odbywa się w całym kraju, w jedenastu strefach czasowych.

Wybory zakończą się w niedzielę wieczorem.