- Sytuacja, do której doprowadził ten rząd zupełnym brakiem prowadzenia polityki sprawia, że reakcje ludzi są takie a nie inne - powiedział podczas konferencji Jarosław Kaczyński.

- Ten rząd się boi pewnych osób, które regularnie stoją pod budynkiem Sejmu z transparentami, to często starsze osoby, które są dla tego rządu zagrożeniem - kontynuował prezes PiS.

Na pytanie o to, czy powstała specjalna komórka w ramach prawa i Sprawiedliwości, z Mariuszem Kamińskim na czele, której zadaniem jest chronić osobę Jarosława Kaczyńskiego, prezes odpowiedział: - Nie, to całkowita nieprawda.

Priorytety prezydencji według PiS: budżet, polityka rolna i energetyka

Przyszły wieloletni budżet Unii Europejskiej, wspólna polityka rolna i energetyczna, polityka prorodzinna, a także działania skierowane do wschodnich i południowych sąsiadów Unii powinny znaleźć się wśród priorytetów polskiej prezydencji - uważa PiS.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział na konferencji prasowej, że "na miesiąc przed objęciem przez Polskę prezydencji rząd premiera Donalda Tuska nie przedstawił jasno i klarownie celów polskiej prezydencji". W jego opinii "gdyby rząd tworzyło PiS te priorytety byłyby jasno i precyzyjnie nakreślone".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił priorytety, którymi, według piS, powinna kierować się polska prezydencja. Obok kolejnego wieloletniego budżetu UE, wspólnej polityki rolnej i energetycznej, działań prorodzinnych, polityki adresowanej do sąsiadów UE na wschodzie i południu, wśród polskich priorytetów powinny znaleźć się - jak powiedział prezes PiS - sprawy wewnętrzne Unii związane z rozszerzeniem strefy Schengen i "nowymi wewnątrzunijnymi strategiami".

Kolejnym priorytetem powinno być - jak mówił szef PiS - rozszerzenie UE. Tu - jak dodał - chodzi o Chorwację i Islandię, a w dalszej perspektywie - o państwa Zachodnich Bałkanów.

Wśród priorytetów prezydencji Kaczyński widzi też kwestię obrony chrześcijan w świecie oraz naukę europejską Jana Pawła II.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Kaczyński: nie rozważam powrotu do RBN

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie rozważa powrotu do Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zapewnił też, że w przekazanym Amerykanom memoriale dotyczącym katastrofy smoleńskiej "nie ma żadnych sensacji".

- Jeżeli chodzi o powrót do Rady Bezpieczeństwa Narodowego, to ja w tej chwili nie rozważałem tego typu możliwości. Kontakty rządu i opozycji powinny mieć miejsce w parlamencie, naprawdę jest ich tam wystarczająca ilość. Nie ma żadnych kłopotów, żeby uzyskać wpływ na polską agendę - jeżeli tylko władza by sobie tego życzyła - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie.