Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi zapytaliśmy Polaków, jak postrzegają główne partie. Wyniki sondażu zrealizowanego dla „Rz" przez GfK Polonia porównaliśmy z takimi samymi badaniami z 2006 i 2008 r.
Zasadnicza linia podziału między główną partią rządzącą a największą opozycyjną dotyczy stosunku do nowoczesności i tradycji. 58 proc. badanych uważa, że PO otwiera Polskę na Europę i świat, o PiS takie zdanie ma 15 proc. Podobnie jest z oceną tego, czy ugrupowanie jest proeuropejskie (55 do 15 proc.) i nowoczesne (46 do 13 proc.).
– Platforma skutecznie przekonała wyborców do swojej nowoczesności, a nawet do tego, że czasami bywa w awangardzie, np. gdy zapowiedziała prace nad ustawą o rejestracji związków partnerskich – komentuje politolog Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego.
Z kolei partię Jarosława Kaczyńskiego Polacy postrzegają przede wszystkim jako związaną z Kościołem katolickim. Taką opinię wyraża 73 proc. respondentów. Tylko 14 proc. ocenia w ten sposób Platformę.
Więcej jest też tych, którzy za ugrupowanie, dla którego rodzina jest wartością, uznają PiS (39 proc., o PO myśli tak 26 proc.). Niewiele różnią się od tego oceny, czy partia szanuje tradycję (38 proc. dla PiS, 28 dla PO) oraz czy ma wyraźne oblicze ideowe (36 do 25 proc.).