Środowe obrady, odbywające się - w związku z remontem sali obrad izby wyższej - w sali posiedzeń Sejmu, rozpoczęła dyskusja nad wnioskiem senatorów PiS o zdjęcie z porządku obrad senackiego projektu noweli ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która ma na celu wsparcie w latach 2013-2015 budżetu Warszawy środkami finansowymi pochodzącymi z Funduszu Reprywatyzacji (corocznie kwotą 200 milionów zł). Senatorowie PiS chcieli skierować projekt do komisji finansów publicznych.
"Jest to projekt, który w obecnej chwili jest elementem gry politycznej w związku z mającym mieć miejsce referendum warszawskim" - argumentował senator PiS Jan Maria Jackowski. Za wnioskiem PiS zagłosowało 22 senatorów; przeciw było 48.
Zgodnie z senackim projektem środki te mają zostać przeznaczone na wypłatę odszkodowań za nieruchomości, które na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy przeszły na własność państwa. Do czasu ostatecznego rozwiązania problemu dekretu Bieruta niezbędne jest przejściowe wsparcie budżetu Warszawy w realizacji zgłoszonych roszczeń.
Senatorowie w pierwszej kolejności zajmą się nowelą ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która zawiera ponad 70 zmian w tzw. ustawie pragmatycznej. Nowelizacja przewiduje odejście od zasady tożsamości stopnia ze stanowiskiem, co będzie oznaczać, że szeregowi, podoficerowie i oficerowie młodsi (do stopnia kapitana) będą mogli awansować bez zmiany stanowiska.
Znowelizowana ustawa daje żołnierzom także prawo do urlopu ojcowskiego w takim samym wymiarze, jaki przysługuje cywilom (dwa tygodnie). Natomiast żołnierki w ciąży nie będą musiały co trzy miesiące stawiać się na komisję lekarską. Zmiany pozwolą także szefowi MON awansować na wyższe stopnie za życia żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia dokonali czynów bohaterskich. Do tej pory taki awans był możliwy jedynie pośmiertnie.