Tomasz Rzymkowski, dotychczas wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15, przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości. Z list partii Jarosława Kaczyńskiego ma wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych.

"Podejmując tę decyzję nie muszę dokonywać drastycznej zmiany swoich przekonań. Będę dalej działał dla Polski i jestem przekonany, że droga, którą obrałem, jest najlepszą z możliwych" - oświadczył Rzymkowski.

W maju z ramienia Kukiz'15 Rzymkowski złożył projekt tzw. ustawy anty-447, dotyczący postępowania państwa w sprawie roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego. Najpierw projekt został zdjęty z porządku obrad. Ówczesna wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS) tłumaczyła, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) nie otrzymał wystarczających dokumentów, opinii do projektu. Kilka dni później w Sejmie głosami posłów PiS Sejm odrzucił wniosek o poszerzenie obrad o pierwsze czytanie ustawy anty-447.

Zdjęcie projektu ustawy z porządku obrad Tomasz Rzymkowski nazwał skandalem i czarnym dniem polskiego parlamentaryzmu. - My już nie klęczymy, my już leżymy plackiem. To nie jest już Sejm, to jest już Knesejm w tej chwili - komentował, łącząc nazwy parlamentów Izraela i Polski.

Janusz Korwin-Mikke ocenił, że projekt ustawy anty-447 był "przedobrzony, ale słuszny". Komentując transfer Rzymkowskiego z Kukiz'15 do PiS, prezes partii KORWiN przypomniał na Facebooku słowa Marka Borowskiego, który powiedział o Korwin-Mikkem, że ten jest "poza głównym nurtem polskiej polityki".

- Tak jest! Bo ten "główny nurt" to po prostu ściek - napisał były europoseł. - Nowemu szambonurkowi życzę powodzenia w babractwie - dodał.

Rzymkowski to kolejny w ostatnich dniach polityk, który oficjalnie przechodzi z Kukiz'15 do Prawa i Sprawiedliwości. 26 lipca w rozmowie z Radiem Olsztyn poseł Andrzej Maciejewski zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję z list Kukiz'15, zamiast tego chce wystartować z PiS "jeśli będzie to możliwe".

Następnego dnia informację o opuszczeniu sejmowego klubu Kukiz'15 i przejściu do partii Jarosława Kaczyńskiego przez posła Norberta Kaczmarczyka podał "Kurier Tarnowski".

Ustawa anty-447 złożona przez Kukiz'15 zakładała m.in. penalizację prowadzenia przez polskich urzędników negocjacji ws. mienia bezspadkowego i zakaz prowadzenia takich rozmów. Kukiz'15 chciał też, by rząd informował opinie publiczną na temat osób fizycznych i prawnych występujących z tego typu roszczeniami.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Podpisana przez prezydenta USA Donalda Trumpa ustawa 447 nakłada na Departament Stanu USA obowiązek składania corocznego raportu o działaniach państw-sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej (w tym Polski) w sprawie mienia "z epoki Holokaustu".