fbTrack
REKLAMA

Polityka

Sejm nie zajmie się ustawą ws. Ustawy 447

Fotorzepa / Jerzy Dudek
W trakcie piątkowego bloku głosowań Sejm odrzucił wniosek o poszerzenie porządku obrad o pierwsze czytanie ustawy Kukiz'15 w sprawie tzw. "JUST Act", zwanego też ustawą 447. Przeciwko było 234 posłów, za - 49, 138 się wstrzymało. Przeciwko byli posłowie PiS, "za" głosowało między innymi 21 parlamentarzystów Kukiz'15.

Ustawa została złożona przez Kukiz'15 w trakcie kampanii wyborczej do PE.  Zakładała m.in. penalizację prowadzenia przez polskich urzędników negocjacji ws. mienia bezspadkowego i zakaz prowadzenia takich rozmów. Kukiz'15 chciał też, by rząd informował opinie publiczną na temat osób fizycznych i prawnych występujących z tego typu roszczeniami.

Ustawa 447, jak przekonywała ambasador USA w Polsce, zobowiązuje Departament Stanu jedynie do sporządzenia "jednorazowego raportu dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji".

Jednak zdaniem środowisk narodowych ustawa ta ma być formą nacisku na Polskę ws. restytucji mienia zagarniętego w czasie Holokaustu obywatelom Polski żydowskiego pochodzenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA