Prezes Trybunału Konstytucyjnego wyjaśniał jakie są przyczyny dostarczenia mu tego pisma przez szefa resortu finansów, a także dlaczego się do niego nie zastosował.

- Dostałem pismo od ministra finansów, w którym poproszono mnie żebym nie wypowiadał się do 13 maja. Wtedy agencja ratingowa „Moody’s” opublikuje raport wiarygodności kredytowej Polski, a moje słowa, według ministra, mogą na niego wpłynąć – mówił prof. Rzepliński.

Szef TK wyjaśnił dlaczego więc pojawił się w programie #RZECZoPOLITYCE, skoro poproszono go żeby nie udzielał się publicznie. Jak przekonuje, chciał się spotkać z ministrem finansów Szałamachą i porozmawiać o tym piśmie. - Chciałem porozmawiać z ministrem przed tym terminem, ale mnie zlekceważył – mówi szef TK.

Pytany, czy powinien zabierać głos w mediach i komentować sprawę wokół TK, prof. Rzepliński powiedział, że jego wystąpienia uspokajają sytuację.

Prowadzący program Andrzej Stankiewicz cytował wypowiedzi prezesa TK, w których nazywał on prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego „naczelnikiem państwa”, a ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę „panem Zbyszkiem” i pytał czy to przystoi osobie pełniącej tak ważną funkcję.

Prof. Rzepliński przypomniał słowa ministra Ziobry, który komentował wyjazd sędziów TK do Chin, słowami, że to była wycieczka na koszt państwa. - Poważny polityk powinien sprawdzić zanim coś powie, bo to była nieprawda – uważa Rzepliński. - Co ma wspólnego bycie ministrem sprawiedliwości z kłamaniem? – pytał.

W rozmowie został poruszony również wątek wywiadu sprzed kilku miesięcy, w którym na łamach „Rzeczpospolitej” prof. Rzepliński proponował kompromis w sprawie TK, a teraz zarzeka się, że wyjściem z konfliktu jest publikacja wyroku TK, czego domaga się opozycja. - Państwo wykazałoby swoją wielkość, publikując orzeczenie, stosując się do tego co nakazuje konstytucja – mówił Rzepliński.

Jego zdaniem fakt, że co kilka miesięcy proponowana jest nowa ustawa o TK, świadczy o tym, że trwa wojna hybrydowa z Trybunałem. - Nie trzeba być dobrym prawnikiem żeby wiedzieć, że to dezorganizuje pracę sędziów – powiedział prezes TK.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Rzepliński zarzucał władzy, że nad tą ustawą nie pracowali sędziowie TK. - Ten projekt jest niezgodny z konstytucją.

Szef TK zapewnił w programie #RZECZoPOLITYCE, że nie pojawi się 7 maja na demonstracji KOD, a także nie planuje angażować się w politykę, gdy skończy się jego kadencja szefa TK.