Istnieje jednak bardzo duże ryzyko, że dyrektor izby celnej nie uzna złożonej teraz korekty za skuteczną. Jeśli nie złożył pan do swojego wniosku korekty deklaracji, organ I instancji powinien pana do tego wezwać, a gdyby okazało się to nieskuteczne, pozostawić sprawę bez rozpoznania. Tymczasem urząd rozpoznał pana wniosek merytorycznie. W tej sytuacji dyrektor izby może uchylić decyzję organu I instancji i nakazać urzędowi właściwe załatwienie pana wniosku, tj. wezwanie pana do złożenia korekty. Niewykluczone jednak, że rozstrzygając merytoryczną decyzję organu I instancji, dyrektor weźmie pod uwagę pańską korektę i zadecyduje o stwierdzeniu, a w efekcie zwrocie nadpłaty.
W połowie 2006 r. sprowadziłem z Francji używany półroczny samochód. Czy mogę liczyć na zwrot akcyzy i z czego to wynika?
Nie
. Zgodnie z wyrokiem ETS z 18 stycznia 2007 r., jeśli chodzi o samochody młodsze niż dwuletnie, nie było dyskryminacji między tymi, które pochodziły z UE, a kupionymi w kraju. Nie można więc mówić o akcyzie nadpłaconej, a co za tym idzie, o jej zwrocie. Dowodzi tego następujące zdanie z wyroku ETS w sprawie C-313/05 z 18 stycznia 2007 r.: "Art. 90 akapit pierwszy TWE należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się on podatkowi akcyzowemu w zakresie, w jakim kwota podatku nakładana na pojazdy używane starsze niż dwa lata, nabyte w państwie członkowskim innym niż to, które wprowadziło taki podatek, przewyższa rezydualną kwotę tego podatku zawartą w wartości rynkowej podobnych pojazdów, które zostały zarejestrowane wcześniej w państwie członkowskim, które nałożyło podatek".
20 stycznia 2007 r. otrzymałam decyzję izby celnej, w której dyrektor odmówił mi zwrotu akcyzy nadpłaconej od sprowadzonego w 2005 r. z Niemiec ośmioletniego forda focusa. W związku z przywozem auta do Polski zapłaciłam 65 proc. podatku. Czy mogę w takiej sytuacji wznowić postępowanie w urzędzie celnym, motywując to nową okolicznością w postaci wyroku ETS z 18 stycznia 2007 r.?
Nie