Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 16 marca 2007 r. (sygn. MB8/250/2007), będącym odpowiedzią napytanie "Rz". Sprawa jest ważna, bo z możliwości nabycia akcji z finansowym wsparciem pracodawcy skorzystało bardzo wielu pracowników.
Tymczasem urzędy skarbowe udzielają w tej kwestii sprzecznych wyjaśnień. Przytoczyć tu można dwa takie pisma zamieszczone na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Dotyczą one identycznej sytuacji. Osoby korzystające z Pracowniczego Programu Akcji płaciły 5 zł za akcję, a pracodawca dopłacał do każdej z nich 8,98 zł. Kwotę dopłaty potraktował jako przychód pracownika ze stosunku pracy ustalony stosownie do art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od przychodu tego odprowadził zaliczkę na podatek tak jak od innych przychodów pracownika.
Za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji uznał takie świadczenie Urząd Skarbowy w Pruszkowie w postanowieniu z24 maja2006 r. (sygn. 1421/BF/415-28/GJ/06). Tymczasem Urząd Skarbowy Poznań-Wilda w interpretacji z 30 maja 2006 r. (sygn. DD-L/415/7/06) stwierdził, że kosztem nie jest.
Ministerstwo tłumaczy, że w tej sytuacji koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży tych akcji należy ustalić na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 w związku z art. 22 ust. 1d updf. Według pierwszego z tych przepisów wydatki na kupno udziałów (akcji) stają się kosztem z chwilą odpłatnego zbycia tych walorów. Z kolei wart.22 ust.1d updf został wskazany sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów w razie sprzedaży (odpłatnego zbycia) rzeczy lub praw nabytych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust. 2 - 2b updf, określony został przychód. A tak właśnie jest w wypadku akcji kupionych z dopłatą pracodawcy. W tej sytuacji kosztem przy sprzedaży jest wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b updf powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw, czyli w tym wypadku akcji.
Zatem -konstatuje ministerstwo -kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży tych akcji jest także różnica między ich ceną rynkową a odpłatnością dla pracownika. Słowem, kosztem uzyskania w razie sprzedaży jest cała cena zakupu akcji. Dochodem jest więc różnica między kwotą uzyskaną ze sprzedaży, a ceną zakupu (powiększona o ewentualne inne koszty). Podatek od tego dochodu wynosi19 proc.