Przeprowadzona przez czytelnika transakcja -zgodnie z art.17 ust.1 pkt6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof), powoduje powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych.
Za taki przychód uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.
Datą, w której powstaje przychód, jest dzień, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności udziałów na rzecz innej osoby bez względu na to, kiedy zbywca otrzyma zapłatę z tego tytułu.
Art. 17 ust. 2 updof mówi z kolei, że przy ustalaniu wartości tego przychodu stosuje się odpowiednio art. 19. A z niego wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia udziałów będzie ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, czyli m.in. wydatki poniesione w związku z zawarciem umowy sprzedaży udziałów.
Podatkiem -według stawki 19 proc. - jest jednak obciążony dochód, nie przychód (art. 30b ust. 1 updof). Dochodem tym - w świetle art. 30b ust. 2 pkt 4 updof - jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi w zależności od sposobu nabycia udziałów: