O wspólnym wypełnieniu zeznania podatkowego mogą myśleć tylko ci małżonkowie, którzy spełniają warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powinni zatem podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc mieć tu miejsce zamieszkania. Musi też istnieć między nimi wspólność majątkowa i to przez cały rok podatkowy. Tyle samo czasu, a więc przez cały ubiegły rok, powinni być w związku małżeńskim. Jeśli zatem wzięli ślub w 2007 r., nieważne w styczniu czy w grudniu – wspólnego PIT nie wypełnią. Możliwe będzie to dopiero w przyszłym roku, przy rozliczaniu dochodów uzyskanych w 2008 r.
Prawo do wypełniania wspólnego PIT zależy również od tego, w jakiej formie opodatkowane są uzyskiwane przez nich dochody. Jeśli mąż lub żona płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub stosuje kartę podatkową, o wspólnym rozliczeniu mogą zapomnieć. Podobnie gdy jedno z nich płaci podatek liniowy od zysków z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jest jednak jeden wyjątek. Prawo do wspólnego rozliczenia zachowują osoby osiągające opodatkowane ryczałtem przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych umów, jeśli nie były one zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Możliwość wspólnego wypełnienia PIT mają nie tylko małżonkowie mieszkający razem, ale również posiadający różne miejsca zamieszkania. W takim wypadku wspólny PIT powinien trafić do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, czyli albo do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania żony, albo do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania męża. Wybór należy do małżonków.
Rozliczenie ze współmałżonkiem możliwe jest tylko na wspólny wniosek złożony na formularzu zeznania PIT-36 (gdy prowadzą działalność opodatkowaną według skali podatkowej) lub PIT-37 (gdy np. pracują na etacie, przyjmują zlecenia itp.). Wyboru sposobu opodatkowania dokonują w poz. 6 formularza przez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu oraz złożenie podpisów w części R (przy PIT-36) lub w części J (przy PIT-37).