Dwa lata temu przekazałem darowiznę na Kościół, nie dostałem jednak sprawozdania, w jaki sposób ją wykorzystano. Odliczyłem ją w całości od dochodu. Czy teraz muszę skorygować zeznanie?
Tak Sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą jest niezbędnym warunkiem skorzystania z ulgi w pełnej wysokości. Tak wynika z art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Na jej sporządzenie kościelna osoba prawna (np. parafia, dom zakonny, Caritas Polska) ma dwa lata. Jeśli tego nie zrobi, podatnik musi skorygować rozliczenie roczne. Nie może bowiem odliczyć takiej darowizny (niepotwierdzonej sprawozdaniem) w całości. Powinien jednak sprawdzić, czy nie da się jej zakwalifikować jako darowizny na cele kultu religijnego albo na cele pożytku publicznego. Są one odliczane do wysokości 6 proc. dochodu. Darowizny na cele kultu religijnego to – jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów (PO2/11-01573/95) – środki przeznaczone dla Kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych. Mogą to być np. pieniądze przekazane na remont kościoła. Natomiast cele pożytku publicznego określa ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Taką działalność mogą też prowadzić osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Prowadzenie działalności pożytku publicznego musi wynikać z ich statutu.
Być może więc czytelnik będzie musiał tylko zmniejszyć kwotę odliczenia w korygowanym zeznaniu. Oczywiście będzie się to wiązać z koniecznością dopłaty podatku i odsetek za zwłokę. Może też być tak, że darowizna na Kościół mieściła się w limicie 6 proc. dochodu i wtedy nie powstanie zaległość podatkowa.
Czy mogę odliczyć pieniądze wpłacone na rozgłośnię katolicką jako darowiznę na cele kultu religijnego?
Tak Oczywiście pod warunkiem, że rozgłośnia realizuje cele kultu religijnego (i ma to wpisane w statucie). Jest to możliwe, co potwierdzają interpretacje organów podatkowych, np. Izby Skarbowej w Warszawie (1401/BF-II/005-1021 /06/GT) albo Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna (I-415-19/03/05). Taką darowiznę odliczamy do wysokości 6 proc. dochodu.