Jak odliczyć darowiznę na Kościół

Zasady korzystania z ulgi na darowizny kościelne. Anna Welsyng – radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii welsyng.pl odpowiadała na pytania czytelników.

Aktualizacja: 21.03.2008 08:44 Publikacja: 21.03.2008 01:29

Dwa lata temu przekazałem darowiznę na Kościół, nie dostałem jednak sprawozdania, w jaki sposób ją wykorzystano. Odliczyłem ją w całości od dochodu. Czy teraz muszę skorygować zeznanie?

Tak Sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą jest niezbędnym warunkiem skorzystania z ulgi w pełnej wysokości. Tak wynika z art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Na jej sporządzenie kościelna osoba prawna (np. parafia, dom zakonny, Caritas Polska) ma dwa lata. Jeśli tego nie zrobi, podatnik musi skorygować rozliczenie roczne. Nie może bowiem odliczyć takiej darowizny (niepotwierdzonej sprawozdaniem) w całości. Powinien jednak sprawdzić, czy nie da się jej zakwalifikować jako darowizny na cele kultu religijnego albo na cele pożytku publicznego. Są one odliczane do wysokości 6 proc. dochodu. Darowizny na cele kultu religijnego to – jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów (PO2/11-01573/95) – środki przeznaczone dla Kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych. Mogą to być np. pieniądze przekazane na remont kościoła. Natomiast cele pożytku publicznego określa ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Taką działalność mogą też prowadzić osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Prowadzenie działalności pożytku publicznego musi wynikać z ich statutu.

Być może więc czytelnik będzie musiał tylko zmniejszyć kwotę odliczenia w korygowanym zeznaniu. Oczywiście będzie się to wiązać z koniecznością dopłaty podatku i odsetek za zwłokę. Może też być tak, że darowizna na Kościół mieściła się w limicie 6 proc. dochodu i wtedy nie powstanie zaległość podatkowa.

Czy mogę odliczyć pieniądze wpłacone na rozgłośnię katolicką jako darowiznę na cele kultu religijnego?

Tak Oczywiście pod warunkiem, że rozgłośnia realizuje cele kultu religijnego (i ma to wpisane w statucie). Jest to możliwe, co potwierdzają interpretacje organów podatkowych, np. Izby Skarbowej w Warszawie (1401/BF-II/005-1021 /06/GT) albo Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna (I-415-19/03/05). Taką darowiznę odliczamy do wysokości 6 proc. dochodu.

Czy darowizna pieniężna na Kościół powinna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy?

Tak Z art. 26 ust. 6d ustawy o PIT wynika bowiem, że obowiązki dokumentacyjne stosujemy także do darowizn odliczanych na podstawie odrębnych ustaw (czyli np. ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego). Tak też uważają organy podatkowe. Można wprawdzie argumentować, że ustawa kościelna nie wprowadza warunku posiadania dowodu wpłaty na rachunek (mówi tylko o pokwitowaniu odbioru oraz sprawozdaniu), ale to pewny spór z urzędem. Zwłaszcza po wprowadzeniu do ustawy o PIT nakazu odpowiedniego stosowania przepisów o sposobie dokumentowania przekazania darowizn limitowanych także wobec darowizn kościelnych. Oczywiście, jeśli podatnik ma dowód wpłaty na rachunek bankowy, nie potrzebuje już dodatkowego pokwitowania odbioru. Jeżeli jednak chce zachować prawo do pełnego odliczenia, to musi otrzymać w ciągu dwóch lat sprawozdanie o wykorzystaniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnej osoby prawnej.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne