Wynajmując mieszkanie, można uwzględnić koszty kredytu

Osoby osiągające dochody z najmu mogą zaliczyć do kosztów odsetki od kredytu na zakup mieszkania

Aktualizacja: 29.03.2008 06:22 Publikacja: 29.03.2008 00:22

Dla właścicieli nieruchomości jest to argument przemawiający za wyborem ogólnych zasad opodatkowania najmu.

Jeśli zdecydują się na ryczałt, to nie mogą uwzględnić żadnych kosztów.

Przed wyborem formy opodatkowania warto więc oszacować, jakie wydatki wynajmujący będzie mógł uwzględnić podczas obliczania podatku na zasadach ogólnych. W niektórych sytuacjach są one na tyle wysokie, że podatku nie trzeba będzie płacić w ogóle.

Wśród wielu pytań dotyczących tego tematu najczęściej pojawia się to o możliwość odliczenia odsetek od kredytów zaciągniętych na zakup domu lub mieszkania. Urzędy skarbowe nie kwestionują zaliczenia tych wydatków do kosztów. Należy jednak pamiętać, że [b]przychód można pomniejszyć tylko o odsetki, a nie o raty kredytu.[/b]

Jest jeszcze jedno ograniczenie. Właściciel może zaliczyć do kosztów tylko odsetki zapłacone po oddaniu mieszkania do eksploatacji. Te wcześniejsze zwiększają wartość mieszkania, od której wynajmujący może naliczać odpisy amortyzacyjne.

Wiele osób pyta także o inne wydatki, które muszą ponosić w związku z utrzymaniem wynajmowanej nieruchomości. Co do zasady także one mogą być odliczane od przychodów. Warto jednak zadbać o odpowiednie sporządzenie umowy – to ona precyzuje bowiem wzajemne obowiązki stron, także w zakresie pokrywania różnego rodzaju kosztów.

[b]Najlepiej więc, aby w umowie wyraźnie uregulować, że to na wynajmującym ciąży obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie gruntu czy wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.[/b] Będzie to bardzo dobry argument w przypadku kontroli urzędu skarbowego.

Osoby posiadające nieruchomości przeznaczone na wynajem mają także wątpliwości, czy mogą uwzględniać koszty poniesione w okresie, gdy lokale nie były eksploatowane ze względu na poszukiwanie najemcy. Zajmował się tą kwestią Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów w interpretacji z 2 kwietnia 2007 r. (nr 1433/ NG/GF/415/art.14a-11/07/MZ).

Potwierdził, że wydatki poczynione w tym czasie także można uwzględniać. Ustawa o PIT mówi bowiem jedynie o tym, że muszą być one poniesione w określonym celu. Nie jest więc istotny skutek w postaci znalezienia najemcy i osiągnięcia przychodów. Potwierdzają to liczne wyroki sądów administracyjnych.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem