Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w prawomocnym już wyroku (sygn. III SA/Wa 1961/07).
Dla milionów naszych obywateli, którzy wyjechali do pracy za granicę i mogą tam korzystać z pracowniczych programów emerytalnych (PPE), jest to ważny wyrok.
Takie programy emerytalne istnieją bowiem nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach UE i działają na podstawie tamtejszych przepisów.
Mieszkająca w Polsce wdowa po uczestniku PPE prowadzonego w Wielkiej Brytanii otrzymuje z niego co miesiąc wypłaty na siebie i dwoje dzieci. Organy skarbowe uznały, że te pieniądze nie są zwolnione z podatku. Ich zdaniem art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy tylko pracowniczych programów emerytalnych uregulowanych w polskiej ustawie z 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, a nie programów zagranicznych działających na innych zasadach. Wypłacane przez nie świadczenia (na rzecz uczestnika lub osób uprawnionych po śmierci uczestnika) nie mogą więc być zwolnione z opodatkowania na podstawie wspomnianego przepisu.
W skardze do WSA wdowa zarzuciła, że taka interpretacja przepisów podatkowych prowadzi do uprzywilejowanego traktowania polskich programów emerytalnych. Narusza to art. 49 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i inne akty prawa wspólnotowego. Brytyjski program spełnia bowiem wymagania europejskich dyrektyw przewidzianych dla takich programów.