Podstawowa stawka VAT wynosi 22 proc. Niższą można stosować tylko, gdy wynika tak z przepisów. Te jednak często są skomplikowane, przez co ich interpretacja sprawia spore kłopoty. Dotyczy to np. usług związanych z budownictwem mieszkaniowym, w tym polegających na dostarczeniu, instalacji i uruchomieniu kolektorów słonecznych na dachu domu jednorodzinnego. Jak ustalić w tym wypadku właściwą stawkę VAT? Trzeba zajrzeć nie tylko do ustawy o VAT, ale również do rozporządzenia ministra finansów z 24 grudnia 2007 r. zmieniającego przepisy wykonawcze do ustawy.
Art. 41 ust. 12 ustawy o VAT mówi, że obniżoną stawkę podatku w wysokości 7 proc. stosujemy do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym ustawa rozumie obiekty budownictwa mieszkaniowego. Obiektami tymi są także budynki mieszkalne jednorodzinne. Ich powierzchnia użytkowa nie może jednak przekraczać 300 mkw.
Zakwalifikowanie domu jednorodzinnego jako budynku objętego programem społecznym nie oznacza jeszcze, że wszystkie prace z nim związane będzie można opodatkować preferencyjną stawką. Przede wszystkim nie będzie to możliwe w odniesieniu do tzw. infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, która nie została włączona do treści znowelizowanych przepisów.
Wydawać by się zatem mogło, że również usługi montażu kolektorów słonecznych będą opodatkowane na zasadach ogólnych, a więc stawką VAT 22 proc. Tym bardziej że uchylone 31 grudnia 2007 r. przepisy włączały do infrastruktury towarzyszącej także sieci cieplne i sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami. Czy jednak na pewno?
Rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT przewiduje 7-proc. stawkę podatku do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego. Zdefiniowanie pojęcia robót budowlano-montażowych możliwe jest poprzez odniesienie do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, gdzie czynności związane z budownictwem sklasyfikowane są w dziale 45 i określone jako „roboty budowlane”.