Z pytania wynika, że została zawarta nie cesja, ale umowa o przejęcie długu. Nie trzeba jednak w tym wypadku płacić PCC. Cesją (przelewem) wierzytelności nazywane jest przeniesienie jej przez wierzyciela na osobę trzecią (art. 509 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). W omawianym przypadku chodzi jednak o inną sytuację, a mianowicie wstąpienie przez osobę trzecią na miejsce dłużnika. Jest to tzw. przejęcie długu (art. 519 § 1 kodeksu cywilnego). Może nastąpić:
- przez umowę między wierzycielem i osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;
- przez umowę między dłużnikiem i osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron (jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna).
Wśród czynności określonych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa przejęcia długu nie jest wymieniona. Nie będzie więc opodatkowana.
Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładowo w [b]interpretacji Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 31 marca 2005 r. (OG-005/29/2005/PM-436/1/05)[/b] czytamy: „umowa przejęcia długu zawarta zgodnie z art. 519 k.c. jako nienależąca do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu”.