[b]Odpowiada Tomasz Rolewicz, menedżer w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers[/b]
[b]Urzędniczka poinformowała mnie, że pomyliłem się w dwóch miejscach i domagałem się zwrotu za materiały, od których mi ten zwrot się nie należy. Wyjaśniła, że nie muszę przepisywać podanego wykazu, wystarczy, że przekreślę te dwie pozycje i postawię przy każdej z nich parafę. To, jak deklarowała, przyśpieszy zwrot pieniędzy. Dlatego bez wahania zgodziłem się zrobić tak, jak sugerowała. Dopiero po powrocie do domu naszły mnie wątpliwości, czy dobrze zrobiłem. Lekką ręką zgodziłem się bowiem na zmniejszenie zwrotu o kilka tysięcy złotych. Proszę o wyjaśnienie, czy w ramach czynności sprawdzających urzędnik może zmusić mnie do zmiany wniosku, i jakie poniosę konsekwencje, jeśli będę się upierał przy swoich racjach.
[/b]
Gdy urzędy skarbowe nie zgadzają się z danymi zamieszczonymi w deklaracjach złożonych przez podatników, często wykorzystują możliwość wezwania podatników (w trybie tzw. czynności sprawdzających) do skorygowania deklaracji zgodnie z wytycznymi organu. Korekta następuje z reguły przez złożenie deklaracji korygującej, która zawiera już zmienione odpowiednio dane.
Niemniej jednak urzędy często nalegają na skorygowanie deklaracji w drodze naniesienia przez podatnika na tej już złożonej poprawek i opatrzenia zmian podpisem lub parafą. Dzięki temu prostszemu rozwiązaniu (w którym nie występuje nowa deklaracja korygująca) przyjmuje się, że deklaracja lub wniosek (mimo wytkniętych przez urząd nieprawidłowości) zostały złożona w pierwotnym terminie i to od dnia złożenia pierwotnej deklaracji obliczany jest czas na załatwienie sprawy przez organ podatkowy.
Jakie są zaś skutki tej prostszej procedury dla podatnika? Poprawiony przez niego wniosek jest traktowany tak, jakby od początku dotyczył niższej kwoty (bez zakwestionowanych przez urząd pozycji). I ta niższa kwota (przy założeniu, że urząd nie będzie miał zastrzeżeń do pozostałych pozycji wykazu) zostanie podatnikowi zwrócona w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku bez wydawania decyzji przez urząd skarbowy. Urząd przyjmie bowiem za podstawę do zwrotu wniosek poprawiony zgodnie z wytycznymi urzędu.