Preferencyjne rozliczenie polegające na tym, że podatek oblicza się od połowy dochodów, ale w podwójnej wysokości, jest dla samotnego rodzica zawsze korzystne.
[b]Jeśli jego dochody nie przekroczyły przedziału skali podatkowej (górna granica w 2008 r. 44 490 zł), zyska na nim kwotę pomniejszającą podatek, w zeznaniu za 2008 r. – 586,85 zł.[/b] W wypadku dochodów wyższych korzyść będzie wyższa.
[srodtytul]Kiedy bez znaczenia [/srodtytul]
Rodzaj i wysokość dochodów są istotne dla prawa do preferencyjnego rozliczenia, jeśli dziecko jest pełnoletnie. Uzyskiwanie bowiem przez nie nawet bardzo wysokich dochodów (np. honorariów za udział w serialu telewizyjnym) nie ma wpływu na prawo rodzica do takiego rozliczenia, jeśli dziecko nie ukończyło 18. roku życia. Jeżeli choćby przez część roku miało mniej niż 18 lat, jego samotny rodzic rozlicza się z nim bez względu na to, czy potomek uzyskiwał dochody.Bez znaczenia dla prawa do takiego opodatkowania są też dochody dzieci pełnoletnich niepełnosprawnych, które dostawały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
[b]Jeśli jednak dziecko ukończyło 18. rok życia, ale nie ma 25 lat i uczy się lub studiuje, nie wyłącza prawa samotnego rodzica do preferencyjnego rozliczenia uzyskiwanie przez nie: