[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lipca 2009 r. (nr IPPB4/415-328/09-4/PJ).[/b]
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która utrzymuje niepełnosprawnego męża. Posiada on orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i czasowe orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Mąż wnioskodawczyni ma kłopoty z poruszaniem się. Nie uzyskuje żadnych dochodów. Z powodu jego niepełnosprawności podatniczka zmuszona była do wymiany pieca węglowego na gazowy. Konieczny był także zakup oprzyrządowania i montaż. W sumie faktura opiewa na kwotę 9424 zł. Modernizacja ogrzewania była niezbędna ponieważ mąż nie był w stanie obsługiwać starego, zamontowanego w piwnicy, pieca. Nie mógłby więc zostawać sam w domu.Podatniczka wyjaśniła, że odzyskała część VAT zawartego w cenie pieca wypełniając formularz VZM–1.
Izba skarbowa zgodziła się z jej stanowiskiem. Zwróciła jednak uwagę, że może uwzględnić w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesionych wydatków pomniejszonych o zwrot VAT. Powołała się na art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są takie osoby.
Rodzaje wydatków uprawniających do odliczeń wymienione zostały w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT, a zasady i warunki dokonywania tych odliczeń w ust. 7b – 7g tego przepisu. Z regulacji tych wynika, że do ulgi uprawniają m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Możliwość skorzystania z ulgi przysługuje nie tylko samym osobom niepełnosprawnym. Przepisy stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9120 zł.