Na podpis prezydenta czeka uchwalona przez Sejm 22 stycznia 2010 r. nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3BF65E27657F968E126E555DBFBCD0D8?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link]. Zmienia ona również kilka innych ustaw, w tym [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F7099DDF26FD7E61B55F4B35B9E05535?id=80474]ustawę o podatku dochodowych od osób fizycznych[/link].

Co ważne, począwszy od 1 stycznia 2011 r. mniej czasu na złożenie korekty zeznania rocznego będą miały osoby pragnące podzielić się podatkiem z wybraną fundacją, stowarzyszeniem czy konkretną osobą potrzebującą pomocy (np. przekazać1 proc. podatku należnego na rehabilitację niepełnosprawnego dziecka). Żeby urząd skarbowy przekazał pieniądze na wskazany cel, korekta zeznania będzie musiała trafić do niego w maju. Dziś podatnicy mają na poprawienie zeznania dwa miesiące od upływu terminu złożenia zeznania (czyli mają czas do końca czerwca). Krótszy termin będzie więc miał zastosowanie już do korekt zeznań za rok 2010.

We wrześniu 2010 r. organizacje pożytku publicznego pierwszy raz otrzymają od naczelników urzędów skarbowych zbiorcze informacje o darczyńcach, obejmujące ich dane (imię, nazwisko i adres także obojga małżonków, którzy rozliczyli się wspólnie), wysokość przekazanej kwoty i pieniędzy przekazanych na cel szczególny. Tak szczegółowe dane będą jednak udostępniane organizacji tylko wtedy, gdy podatnik wyraził na to zgodę w zeznaniu lub jego korekcie.

Na razie o obowiązującej procedurze przekazywania 1 proc. podatku przez urzędy skarbowe przypomniał wczoraj dyrektorom izb skarbowych na specjalnym spotkaniu wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. Do ministerstwa napływają bowiem sygnały o nieprawidłowościach dotyczących podatku za rok 2009.

Ministerstwo Finansów postanowiło więc przypomnieć, że zgodnie z obecnymi przepisami i wytycznymi urzędy skarbowe nie mogą odmówić przekazania 1 proc. podatku organizacjom niefigurującym w tzw. słowniku OPP systemu komputerowego POLTAX bez wcześniejszego sprawdzenia wykazu tych organizacji prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten – jak twierdzi MF – jest wiążącym źródłem informacji o OPP, nadrzędnym także wobec systemu POLTAX.