Ulga za przejazd na konsultacje

Osoba niepełnosprawna, która dojeżdża samochodem na zabiegi rehabilitacyjne, może odliczyć wydatki na jego używanie

Publikacja: 06.03.2010 02:10

Ulga za przejazd na konsultacje

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Odliczy także wówczas, gdy korzysta z auta w celu dotarcia na konsultację z lekarzem. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że osoby niepełnosprawne z I lub II grupą inwalidzką mogą pomniejszyć dochód o wydatki na samochód osobowy, którym dojeżdżają na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczył je też podatnik, który jeździł na konsultacje neurologiczne. Urząd skarbowy uznał jednak, że konsultacje nie są zabiegami i nie przysługuje prawo do ulgi. Tak samo twierdziła izba skarbowa. Podatnikowi pomogła dopiero skarga do sądu.

Argumentował w niej, że leczenie to wiele różnych działań, m.in. specjalistyczne konsultacje, które służą właściwemu rozpoznaniu schorzenia i określeniu metod usuwania jego objawów. Są one elementem całego procesu leczenia i rehabilitacji.

Sąd przyznał mu rację. Podkreślił, że rehabilitacja, w szczególności osób cierpiących na schorzenia neurologiczne czy dysfunkcję organizmu będącą następstwem schorzeń i urazów, musi być połączona z konsultacjami z lekarzem. Rodzaj stosowanych zabiegów rehabilitacyjnych (usprawniających), ich częstotliwość, intensywność, czas trwania muszą być bowiem nadzorowane przez specjalistę (w tym wypadku neurologa).

Reasumując, fiskus dokonał błędnej wykładni art. 26 ust. 7 pkt 14 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link], a podatnik miał prawo do ulgi [b](sygn. I SA/Rz 900/09)[/b].

Przypomnijmy, że wydatki na samochód odlicza się tylko do 2280 zł rocznie. Nie trzeba ich dokumentować. Warto jednak zbierać dowody potwierdzające prawo do ulgi. W razie kontroli trzeba przedstawić dokumenty wykazujące, że korzystaliśmy z zabiegów (np. skierowanie lekarskie, kartę zabiegową).

Ulga przysługuje też podatnikom, którzy utrzymują osobę niepełnosprawną (małżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodzeństwo, rodziców małżonka, ojczyma, macochę, zięciów i synowe). Ale dochody osób znajdujących się pod ich opieką nie mogą przekroczyć w ciągu roku 9120 zł.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo