[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174085]Ustawa o podatku od spadków i darowizn (DzU z 2004 r. nr 142, poz. 1514)[/link] nakłada na osoby, które dostały darowiznę lub spadek, obowiązek zapłaty podatku od wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wartość tę można pomniejszyć o określone kwoty, w zależności od przynależności do grupy podatkowej.
Do grupy I zalicza się bliską rodzinę (małżonka, rodzeństwo, dzieci i wnuki, rodziców i dziadków, teściów, macochę, ojczyma, zięcia, synową i pasierba). Przysługuje im najwyższa kwota wolna od podatku – 9637 zł. Grupa II składa się z dalszej rodziny, a III z innych, niespokrewnionych osób. Oprócz wysokości kwoty wolnej różne są też stawki podatku – od 3 proc. dla niewielkich kwot w grupie I do 20 proc. dla większych sum w grupie III.
[srodtytul]Całkowicie zwolnione[/srodtytul]
[b]Od 1 stycznia 2007 r. funkcjonuje dodatkowo tzw. grupa zerowa. [/b]Obejmuje ona tylko małżonka, pasierbów, dzieci i wnuki, rodziców i dziadków, rodzeństwo, ojczyma i macochę. W tej grupie spadki i darowizny są całkowicie zwolnione z podatku.
[b]Aby jednak skorzystać ze zwolnienia, trzeba powiadomić swojego naczelnika urzędu skarbowego na druku DS-Z2 o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych. [/b]Termin to sześć miesięcy od daty wzbogacenia. Jeśli nastąpiło to w drodze dziedziczenia, liczy się go od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o nabyciu spadku. Jeżeli z jakichś powodów dowiemy się o tym później, trzeba to zgłosić w ciągu miesiąca od dnia powzięcia wiadomości o nabyciu. W tym wypadku musimy dowieść, że dowiedzieliśmy się później.