Od 1 stycznia tego roku zmieniły się zasady rozliczania otrzymanych nieodpłatnie od pracodawcy akcji. Pogorszyły one sytuację niektórych podatników.
Orzecznictwo sądowe daje jednak pewną nadzieję na korzystne rozstrzygnięcie sporów z fiskusem.
Podwójne opodatkowanie
– Przed zmianą przepisów najwięcej problemów miały osoby otrzymujące akcje, które wcześniej były skupowane przez pracodawcę – mówi Piotr Chróścicki, kierownik zespołu ds. podatku dochodowego w ECDDP. – Urzędy uważały, że są one opodatkowane podwójnie: pierwszy raz w momencie otrzymania, drugi – przy sprzedaży. Art. 24 ust. 11 ustawy o PIT wyłączał bowiem z opodatkowania tylko akcje objęte i zdaniem fiskusa dotyczyło to jedynie papierów z pierwszej emisji – wyjaśnia.
– Od 1 stycznia przepis ten mówi nie tylko o akcjach objętych, ale i nabytych – tłumaczy Przemysław Bogusz, właściciel kancelarii TuboTax. – Poszerza to zakres zwolnienia. Pracownik, który otrzyma akcje skupowane wcześniej przez pracodawcę, zapłaci więc podatek dopiero przy ich sprzedaży.
Warto pamiętać, że wyłączenie z opodatkowania odnosi się tylko do osób uprawnionych do akcji na podstawie uchwały walnego zgromadzenia.