Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 19 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBII/2/415-730/11/AK)
Podatnik wraz z żoną kupił w kwietniu 1997 r. udział w działce budowlanej wynoszący 96875/775000. Wraz z innymi współwłaścicielami w 2001 r. zbudowali na tej działce budynek mieszkalny. Teraz wszyscy współwłaściciele zamierzają notarialnie znieść współwłasność w drodze wyodrębnienia ośmiu samodzielnych lokali mieszkalnych. Oprócz własności lokalu każdemu z dotychczasowych współwłaścicieli przypadnie udział w nieruchomości wspólnej (wspólnych częściach budynku oraz gruncie).
Po tej operacji małżonkowie chcą sprzedać mieszkanie. Ich zdaniem nie spowoduje to obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od ceny sprzedaży, gdyż minęło już pięć lat zarówno od nabycia udziału w gruncie, jak i wybudowania budynku. Upływ pięcioletniego terminu od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie powoduje zaś, że – zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie ma obowiązku rozliczenia podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Zdaniem podatników nabycie jednego z wyodrębnionych lokali miałoby charakter pochodny, wynikający wyłącznie z przekształcenia dotychczasowej współwłasności w odrębną własność lokali.
Fiskus uznał ich stanowisko za nieprawidłowe. Jego zdaniem nie można w tej sprawie pominąć zniesienia współwłasności i automatycznie uznać, że do nabycia gruntu doszło w kwietniu 1997 r.
- Dla skutków podatkowych sprzedaży lokalu kluczowe znaczenie ma ustalenie, czy w wyniku zniesienia współwłasności wartość lokalu mieszkalnego oraz udziału w gruncie będzie większa niż wartość udziału, który wnioskodawca posiadał przed zniesieniem współwłasności – wskazał Dyrektor Izby Skarbowej.