Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.07.2020 13:05 Publikacja: 01.07.2020 08:01
Foto: Adobe Stock
Przy rozliczeniu spadku najważniejsza jest data jego nabycia, czyli śmierci spadkodawcy – wynika z interpretacji skarbówki. Sprawa dotyczyła podatnika, którego ojciec zmarł w 2004 r., a matka w 2007 r. Spadkobiercami ustawowymi są ich trzej synowie, w tym wnioskodawca. Przed sądem rejonowym toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach.
Podatnik zapytał, czy ma złożyć do urzędu skarbowego formularz SD-Z2, by skorzystać ze zwolnienia z podatku dla najbliższej rodziny. Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej uznał jego stanowisko za częściowo nieprawidłowe. Przypomniał, że od 1 stycznia 2007 r., zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwolnione z tego podatku jest nabycie składników majątku m.in. przez dzieci, rodzeństwo i rodziców. Warunkiem jest złożenie SD-Z2 w terminie sześciu miesięcy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zachowek to forma rekompensaty dla osób, które zostały pominięte w testamencie, a jednocześnie jedno z podstawow...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Sieć Obywatelska Watchdog Polska będzie domagała się zapewnień, że żadnych kosztów ślubu Kingi Dudy - jak przeko...
Przyłączenie się radców spowodowałoby większy zasięg akcji. Tymczasem radcowie nie tylko się nie przyłączyli, al...
Po prawie 10 latach postępowania grupowego wytoczonego przez kredytobiorców frankowych Sąd Apelacyjny w Łodzi or...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas