1 proc. PIT tylko na jeden cel

Przekazywanego w zeznaniu rocznym 1 proc. podatku nie można podzielić na kilka części

Publikacja: 03.11.2012 12:00

1% podatku nie można podzielić na kilka organizacji

1% podatku nie można podzielić na kilka organizacji

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska

Jeśli chcemy część swojego PIT przekazać potrzebującym musimy wybrać jedną organizację pożytku publicznego. Nie można wesprzeć kilku podmiotów. Tak wynika z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską nr 8845.

Przypomnijmy – aby przekazać 1 proc. podatku dochodowego wystarczy w zeznaniu rocznym wskazać organizację pożytku publicznego, a konkretnie wpisać jej numer KRS (nie musimy podawać numeru jej rachunku bankowego). Potem trzeba obliczyć 1 proc. (w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). I to wszystko, pieniądze przelewa urząd skarbowy.

Podatek możemy przekazać tylko podmiotowi, który ma status organizacji pożytku publicznego. Musi więc prowadzić działalność pożytku publicznego. Jest to m.in. działalność charytatywna, pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, promocja i organizacja wolontariatu, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

Czy można wesprzeć kilka organizacji? – o to zapytała Ministra Finansów jedna z posłanek. Nie można – czytamy w odpowiedzi. Resort nie planuje też zmian w tym zakresie. Utrudniłoby to bowiem rozliczenie. A im mniejszy stopień skomplikowania mechanizmu 1 proc., tym chętniej podatnicy z niego korzystają.

Dodajmy jednak, że możliwość wsparcia kilku organizacji mają osoby, które składają więcej niż jedno zeznanie. Wtedy w każdym z formularzy możemy wpisać inną fundację lub stowarzyszenie.

1 proc. PIT mogą przekazać zarówno osoby rozliczające się według skali podatkowej (np. przedsiębiorcy, pracownicy, zleceniobiorcy), jak i ryczałtowcy (np. uzyskujący przychody z najmu). Także przedsiębiorcy, którzy odprowadzają 19 proc. liniowy podatek. Daniną mogą się podzielić także grający na giełdzie oraz osoby składające PIT-39 (w którym wpisujemy dochody ze sprzedaży mieszkania nabytego po 31 grudnia 2008 r.).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem