Kiedy należy zapłacić podatek od nieruchomości

W polskich sądach przybywa spraw dotyczących opodatkowania nieruchomości. Spory toczą się nierzadko o kilka milionów złotych.

Publikacja: 10.04.2013 08:52

Red

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał w lutym istotny wyrok rzucający nowe światło na rozumienie definicji budowli zawartej w prawie budowlanym (I SA/Łd 1579/12). Sąd stwierdził, że transformatory są budowlą dla potrzeb podatku od nieruchomości.

Warto zauważyć, że przepisy wymieniają wprost sieci techniczne jako jeden z rodzajów budowli. Chociaż pojęcie to nie jest precyzyjne, trudno nie zgodzić się ze stanowiskiem zarówno organów podatkowych, jak i sądu. Transformatory, będące elementem sieci przesyłającej energię, powinny być uznane za sieci techniczne i w konsekwencji za budowlę. Dlatego też powinien być od nich odprowadzony podatek od nieruchomości.

Powyższy wyrok zwraca uwagę na bardzo istotną kwestię. Wyjaśnia mianowicie, kiedy urządzenia techniczne nie są budowlą, co w konsekwencji zwalnia właścicieli z obowiązku ich opodatkowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jednoznacznie rozgraniczył elementy, które powinny podlegać podatkowi od nieruchomości, od urządzeń technicznych, które bez względu na funkcjonalne powiązanie z budowlą nie powinny być opodatkowane.

Przy stosowaniu definicji budowli należy racjonalnie używać pojęcia „całość użytkowo-techniczna". W przeciwnym razie może  dojść do bezpodstawnego rozszerzenia opodatkowania podatkiem od nieruchomości majątku przedsiębiorców. Nie można swobodnie obejmować definicją przedmiotu opodatkowania elementów, które wprawdzie niewątpliwie są powiązane funkcjonalnie czy technicznie z budowlami, ale same w sobie budowli nie stanowią.

Na uwagę zasługuje fakt, że poboczny wątek w tej sprawie, dotyczący określenia definicji budowli, dla wielu podatników jest główną osią sporów z fiskusem.

—not.olat

Autor jest doradcą podatkowym, szefem działu doradztwa podatkowego ASB Tax

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem