Nie będzie można uzyskać zwrotu części VAT z faktur za zakupione po 2013 r. materiały na budowę domu albo mieszkania czy też ich remont. Przewiduje to przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania dla ludzi młodych. W przepisach końcowych projektu przewidziano wygaśnięcie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Projekt przewiduje jednak kontynuację zwrotów w kolejnych latach, jeżeli wydatki na zakup materiałów budowlanych zostały poniesione do końca 2013 r. W zapisanym harmonogramie wnioskowania o zwrot za poszczególne lata przewidziano, że o zwrot części wydatków poniesionych w 2004 i 2005 r. będzie można wnioskować do końca 2014 r., za 2006 r. – do końca 2015 r. itd. Ostatnie wnioski, dotyczące tegorocznych wydatków, będzie można składać do 31 grudnia 2018 r. Do zwrotów wszczętych, a niezakończonych przed 1 stycznia 2014 r. będą stosowane dotychczasowe przepisy.
Zwrot części wydatków na materiały budowlane wprowadzono dla złagodzenia skutków wzrostu stawek VAT na te towary z 7 do 22 proc. Stało się to w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 r. Ze zwrotów korzysta co roku kilkaset tysięcy osób. W 2006 r. państwo zwróciło w ten sposób 527 mln zł, a w kolejnych latach ta kwota systematycznie rosła, by ostatnio się podwoić. W 2012 r. budujący i remontujący domy i mieszkania uzyskali w ten sposób przeszło miliard złotych.
W uzasadnieniu projektu ustawy rząd wyjaśnia, że środki te przeznaczy na program „Mieszkanie dla młodych" przewidujący dopłaty do wkładu własnego niezbędnego do zaciągnięcia kredytu na mieszkanie.
Zakończenie zwrotów części VAT od materiałów budowlanych rząd zapowiadał już w przyjętym w 2010 r. dokumencie o formach wspierania budownictwa mieszkaniowego do 2020 r.