Kwota wypłacana z amerykańskiego Social Security (odpowiednik polskiego ZUS) będzie obciążona daniną wyłącznie w USA. Pobieranie tego świadczenia wpłynie na polskie rozliczenie emeryta, tylko jeśli uzyskuje on jednocześnie dochody opodatkowane PIT według skali.
Tak wynika z nowej, jeszcze nieratyfikowanej, podpisanej w lutym umowy polsko-amerykańskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konwencja ma zastąpić umowę podpisaną w latach 70. i wprowadzić korzystniejsze dla Polaków zasady rozliczeń. Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało wyjaśnienia dotyczące kwestii opodatkowania emerytur i rent z USA (znak: PK2/065/27/WIT/2013/RD-45036).
Emeryt pobierający świadczenie z Social Security będzie je wykazywał, tylko jeśli uzyskuje w Polsce dochody opodatkowane PIT według skali. Świadczenie nie będzie opodatkowane, ale jego wysokość będzie miała znaczenie dla obliczenia stawki od polskich dochodów (trzeba będzie obliczyć podatek od całości, ustalić stawkę i zastosować ją do polskich dochodów). Nie dotyczy to polskich przychodów opodatkowanych ryczałtem, np. z najmu. Emeryt osiągający tylko takie dochody nie będzie musiał w ogóle ujawniać amerykańskich dochodów w zeznaniu PIT.
Obecnie podwójnego opodatkowania unika się za pomocą metody tzw. zaliczenia proporcjonalnego. Emeryt płaci w Polsce podatek od świadczenia z USA, odliczając od zobowiązania wobec fiskusa kwotę daniny zapłaconą w Ameryce.
Emerytury i podobne świadczenia wypłacane z USA osobie mieszkającej w Polsce z prywatnych form zabezpieczenia (odpowiedniki polskiego trzeciego filaru) będą z kolei opodatkowane wyłącznie nad Wisłą. Jednocześnie świadczeniobiorca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z PIT, jeżeli przysługiwałoby mu takowe, gdyby mieszkał w Ameryce.