Rządowy projekt nowelizacji m.in. ustaw o PIT i o CIT przewiduje drobną zmianę przepisów. Odczują ją jednak banki i setki tysięcy ich klientów. Minister finansów postanowił dodać do ustawy o PIT kolejny przychód opodatkowany ryczałtem. Chodzi o tzw. cashback (czyli różnego rodzaju świadczenia otrzymywane przez klientów banków).
Ministerstwo zapewnia, że przez uproszczenie zasad opodatkowania takich świadczeń chce tylko ułatwić życie bankom. Wprowadzenie ryczałtu – jak twierdzi – ma maksymalnie uprościć pobór podatku.
Wycisną, co się da
Eksperci nie mają jednak wątpliwości: fiskus znalazł wreszcie sposób na wyegzekwowanie podatku od wszelkich bonusów wypłacanych przez banki.
– Planowany art. 30 ust. 1 pkt 4b ustawy o PIT wprowadza opodatkowanie zryczałtowanym 19-proc. podatkiem świadczeń otrzymanych przez podatnika, tj. klienta, od banku w związku z prowadzeniem rachunku bankowego. Chodzi o różnego rodzaju bonusy pieniężne, cashback itp. – wyjaśnia Sławomir Czyż, doradca podatkowy z kancelarii Czyż i Łabno.
Bank stanie się płatnikiem ryczałtu, co zasadniczo zmieni jego sytuację. Dziś większość banków – wbrew stanowisku MF – uważa, że takie wypłaty do 760 zł są zwolnione z PIT. Nie wystawiają więc klientom informacji PIT-8C. Zresztą odpowiedzialność przed fiskusem i tak ponoszą de facto podatnicy. Jeśli zmiana wejdzie w życie, sytuacja ta diametralnie się zmieni.