Niejeden podatnik wypełniający roczne zeznanie zastanawia się, czy i jak wypełnić rubrykę „inne przychody". Takie właśnie określenie pojawia się w części dotyczącej wysokości przychodów (np. w PIT-37 jest to pozycja 59 oraz 90 – dla małżonka podatnika).
Określenie „inne przychody" jest dość pojemne i obejmuje np. różnego rodzaju odszkodowania i przychody w naturze. Te ostatnie mogą się pojawić, gdy np. podatnik używa samochodu służbowego swojego pracodawcy do prywatnych celów. Pracodawca może wówczas wyliczyć wartość takiego prywatnego użytku i wyszczególnić go w doręczanym pracownikowi formularzu PIT-11 jako „inne przychody" (o ile nie zaliczy go do wynagrodzenia za pracę).
Przychodami w naturze są też prezenty promocyjno-reklamowe. Trzeba je zadeklarować, jeśli ich wartość przekracza 200 zł (chyba że rozdaje je pracodawca podatnika – wówczas liczy się każdy prezent). Typowa taka sytuacja to rozdawanie prezentów przez producenta towarów bezpośrednio agentom handlowym firmy dystrybutorskiej (a nie owej firmie). Hojności dawcy prezentów powinien jednak towarzyszyć dokument przesłany obdarowanemu, określający dla celów podatkowych wartość podarunku.
Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa odszkodowań. Niektóre są zwolnione z podatku dochodowego i nie trzeba ich deklarować w zeznaniu rocznym. Chodzi tu np. o świadczenia za zniszczenie lub zajęcie nieruchomości (nie zawsze urzędowo nazywane odszkodowaniami). Są one wolne od podatku, gdy grunt wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, a świadczenie powstało z umowy, ugody lub wyroku sądowego dotyczącego ustanowienia służebności gruntowej, rekultywacji gruntów oraz szkód w uprawach rolnych i drzewostanie.
Nie wszystkie odszkodowania są zwolnione z podatku. Trzeba go zapłacić m.in. od: określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym oraz odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.