CIT: nadwyżki nie powodują wątpliwości

Przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw. Będzie nim również dodatnia różnica pomiędzy stanem składników majątku wynikającym ze spisu a zapisanym w księgach.

Publikacja: 16.03.2015 08:58

CIT: nadwyżki nie powodują wątpliwości

Foto: www.sxc.hu

śród źródeł przychodów wymienionych w ustawie o CIT nie zostały wymienione wprost nadwyżki aktywów stwierdzone w toku inwentaryzacji. Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w 2014 r.), przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Za nieodpłatne świadczenie, zgodnie z ugruntowanym poglądem wyrażanym przez sądy administracyjne i organy podatkowe, należy z kolei uznać m.in. „te wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy" (por. np. uchwałę składu siedmiu sędziów NSA z 18 listopada 2002 r., FPS 9/02).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów