Z reguły dochody dzieci dolicza się do zarobków rodziców. Wyjątkiem są dochody z pracy małoletniego, stypendiów i przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. One powinny być rozliczone w zeznaniu złożonym przez rodziców w imieniu dziecka.
Zdaniem fiskusa w ten sposób muszą być wykazane dochody z działalności gospodarczej. Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBI/1/415-367/14/AB). Wystąpiła o nią kobieta, której zmarł życiowy partner. Ich małoletni syn odziedziczył po ojcu udział w spółce cywilnej. Kobieta zapytała o zasady rozliczania dochodów dziecka. Czy powinna je doliczyć do swoich, np. z umowy o pracę czy zlecenia?
Nie. Zyski małoletniego dziecka z działalności gospodarczej są dochodami z wykonywanej pracy – czytamy w odpowiedzi skarbówki. Nie dolicza się ich do dochodów rodzica.
W trakcie roku kobieta powinna – w imieniu syna – odprowadzać od nich zaliczki. Po zakończeniu roku musi wykazać je w zeznaniu sporządzonym na imię i nazwisko dziecka. Powinna je wypełnić i podpisać w imieniu syna.
Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Poznaniu (interpretacja nr ILPB1/415-98/14-4/AG). Uznała ona, że dochody małoletnich dzieci z udziałów w spółce cywilnej (odziedziczone po zmarłym ojcu) powinny być wykazane w deklaracji PIT-36L (są bowiem opodatkowane stawką liniową). Rozliczenie musi sporządzić – w imieniu każdego z dzieci – ich matka.