Rusza akcja Twój e-PIT. Zwroty podatku będą mniejsze niż w 2023 roku

15 lutego skarbówka na stronie podatki.gov.pl udostępni podatnikom wstępnie wypełnione zeznania PIT za 2023 r. w ramach usługi Twój e-PIT. Po raz pierwszy dostaną je także przedsiębiorcy.

Aktualizacja: 14.02.2024 10:03 Publikacja: 14.02.2024 03:00

Rusza akcja Twój e-PIT. Zwroty podatku będą mniejsze niż w 2023 roku

Foto: Adobe Stock

Zaczyna się rozliczanie podatkowych zeznań. Od 15 lutego w usłudze Twój e-PIT znajdziemy przygotowane przez fiskusa deklaracje za 2023 rok. Niektóre można od razu wysyłać, niektóre trzeba uzupełnić bądź poprawić. Eksperci podkreślają jednak: wielkich niespodzianek nie będzie.

- To był dużo spokojniejszy rok niż 2022, kiedy wprowadzano Polski Ład i kilka razy zmieniały się zasady rozliczeń. W 2023 r. zmian było niewiele, nie będzie też dużych zaskoczeń w zeznaniach. Można powiedzieć, że wróciliśmy do normalności, czyli sytuacji, w której u większości podatników suma pobranych w trakcie roku zaliczek na PIT mniej więcej zgadza się z kwotą rocznego zobowiązania – tłumaczy Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Zwroty podatku po rozliczeniu PIT będą mniejsze niż za 2022 r. 

Oznacza to, że podatnicy nie mogą liczyć na tak duże zwroty jak za 2022 r. (nadpłaty wykazano w ponad 15,7 mln zeznań, fiskus oddał ponad 27 mld zł). - Wynikały one głównie z obniżki stawki PIT wprowadzonej przy poprawianiu Polskiego Ładu. W 2023 r. takich prezentów nie było – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Wskazuje, że na zwrot PIT mogą liczyć podatnicy, którzy nie korzystali na bieżąco, choć mieli do tego prawo, z podatkowych preferencji, np. zwolnienia dla rodziców z czwórką (albo więcej) dzieci. A także ci, którzy mają ulgi wykazywane dopiero w zeznaniu, np. odliczają od dochodu wydatki na ekologiczne ogrzewanie domu (więcej o możliwych zwrotach pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 30 stycznia).

Co podatnicy znajdą w zeznaniach w usłudze Twój e-PIT? Dane, które posiada skarbówka. U tych, którzy zarabiają na etacie, zleceniach, umowach o dzieło, czy w zarządach, będą to przede wszystkim informacje ze sporządzanych przez płatników PIT-11. Czyli przychody, koszty, dochody, składki, zaliczki. W deklaracjach będzie też wpisany ostateczny podatek oraz kwota do zapłaty albo zwrotu.

Co zrobić z wypełnionym przez fiskusa zeznaniem? Wystarczy tylko zaakceptować i sprawa załatwiona. Można też nic nie robić. Wtedy skarbówka uzna, że zeznanie zostało złożone 30 kwietnia (to ostatni dzień na rozliczenie).

Zawsze lepiej jednak spojrzeć do wyliczeń fiskusa i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Na pewno w e-PIT powinni zaingerować ci, którzy mają prawo do różnego rodzaju preferencji. Przykładowo, chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem. Deklarację powinny też uzupełnić osoby, które korzystają z ulg.

- W zeznaniach od skarbówki jest wpisywana tylko ulga na dzieci. Rodzice powinni jednak sprawdzić jej kwotę, bo system przepisuje ją z deklaracji z poprzedniego roku i zdarzało się, że wpisywał tylko część odliczenia – mówi Izabela Leśniewska.

A co z innymi ulgami? Trzeba je samemu wpisać do e-PIT. Przykładowo, odliczane od dochodu (u ryczałtowców od przychodu) darowizny na dobroczynne organizacje czy wydatki na termomodernizację domu.

Czytaj więcej

Ważny dokument z ZUS w skrzynkach na listy

Zeznania w usłudze Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

Skarbówka przygotuje też – to nowość – zeznania dla firm. Jak informuje Ministerstwo Finansów znajdą się w nich dane rejestracyjne przedsiębiorcy, a także wpłacone przez niego w trakcie roku kwoty zaliczek na PIT lub ryczałtu. W zeznaniu uwzględnione będą też wszystkie informacje uzyskane od płatników, np. o dochodach z pracy na etacie, umowy zlecenia, renty czy emerytury (jeśli przedsiębiorca miał takie w 2023 r.). „Pod uwagę zostaną wzięte wszystkie ulgi wskazane w informacjach przekazanych przez płatników” – wskazuje Ministerstwo Finansów.

– Przedsiębiorcy muszą natomiast sami wpisać do zeznania przychody z działalności, a rozliczający się na skali i liniówce także koszty ich uzyskania. Dopiero po ich wykazaniu można obliczyć roczny podatek oraz kwotę do dopłaty lub zwrotu – mówi Piotr Sekulski.

- Niestety, nadal nie wiadomo, gdzie przedsiębiorcy mają wpisywać zwrot ulgi na składki zdrowotne, które były nadpłacone – wskazuje Izabela Leśniewska. W zeznaniu nie ma to rubryki (o problemie pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 16 stycznia).

Czytaj więcej

Firmy mają problem ze zwrotem ulgi na składki zdrowotne

Sprawdź preferencje z Polskiego Ładu

Przychody rodziców posiadających przynajmniej czworo dzieci, pracujących seniorów, którzy nie pobierają emerytury oraz wracających z emigracji są – zgodnie z Polskim Ładem – zwolnione z podatku do 85 528 zł rocznie. Jeśli jednak w trakcie roku płatnik nie stosował zwolnienia i nie jest wykazane w informacji PIT-11, nie będzie go też w zeznaniu w Twój e-PIT. Podatnik musi je wpisać sam. Może tak być np. wtedy, gdy czwarte dziecko urodziło mu się dopiero pod koniec roku i dopiero wtedy nabył prawo do ulgi.

Może też zdarzyć się, że płatnik stosował zwolnienie i na podstawie informacji PIT-11 zostało wpisane do zeznania rocznego, a podatnikowi jednak nie przysługuje. To także trzeba sprawdzić. Ministerstwo Finansów zresztą podkreślało, że przygotowanie przez administrację skarbową zeznania ze zwolnieniem nie oznacza, że podatnik automatycznie ma do niego prawo.

Polski Ład wprowadził też zasadę, że małżonkowie mogą się wspólnie opodatkować również wtedy, gdy ślub wzięli w trakcie roku. Pamiętajmy jednak, że fiskus w Twój e-PIT proponuje zeznanie indywidualne. Jeśli chcemy złożyć wspólne, trzeba zmienić sposób rozliczenia.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność