Kiedy pożyczka od rodziny jest zwolniona z PCC

Od najbliższych można bez żadnych formalności pożyczyć 36 120 zł. Większe kwoty trzeba zgłosić w urzędzie, inaczej zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 11.12.2023 07:18

Kiedy pożyczka od rodziny jest zwolniona z PCC

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Finansów wydało broszurę, w której przypomina, kiedy rodzinna pożyczka jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwraca uwagę na formalności, dzięki którym unikniemy daniny.

Zwolnienie z PCC - jakie trzeba spełnić warunki

Generalnie PCC od pożyczki wynosi 0,5 proc. jej kwoty. Powinien go zapłacić pożyczkobiorca. Jeżeli jednak pieniądze są od najbliższych, np. małżonka, rodziców, dzieci, rodzeństwa, ma szansę na zwolnienie z podatku.

Jakie trzeba spełnić warunki? To zależy od kwoty. Pożyczka powyżej 36 120 zł musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym (na formularzu PCC-3). Pieniądze powinny być przelane na rachunek bankowy albo przesłane przekazem pocztowym. Jeśli nie spełnimy tych warunków, prawo do ulgi nie przysługuje.

Na złożenie formularza mamy 14 dni od zawarcia umowy (a nie przelania pieniędzy). Możemy to zrobić przez internet albo na papierze. Deklarację przesyłamy do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania pożyczkobiorcy.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że termin na złożenie deklaracji jest nieprzywracalny. Nie usprawiedliwia nas nawet choroba.

Do deklaracji nie trzeba dołączać kopii umowy czy przelewu. Oczywiście można to zrobić, jeśli chcemy uniknąć ewentualnego wezwania do urzędu.

Czytaj więcej

Fiskus radzi, jak nie płacić podatku od spadków i darowizn

Kiedy pożyczki od rodziny nie trzeba zgłaszać

Pożyczki nie trzeba zgłaszać, jeśli umowa została zawarta u notariusza. Nie zwalnia to jednak z warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy przelewem bądź przekazem – wskazuje Ministerstwo Finansów. Dodaje, że fiskusa nie interesuje, co zrobimy z pożyczką (na co wydaliśmy pieniądze lub czy je zwróciliśmy). Nie od tego zależy zwolnienie.

Jak rozliczyć mniejsze kwoty? Do 36 120 zł nie trzeba zgłaszać pożyczki w urzędzie skarbowym. Pieniądze mogą być przekazane z ręki do ręki. Skarbówka przypomina jednak, że ustalając limit, trzeba „liczyć wartość ostatniej pożyczki i tych otrzymanych dotychczas od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiła ostatnia pożyczka i w okresie pięciu lat poprzedzających ten rok”.

Czytaj więcej

Zgłosisz fiskusowi rodzinną pożyczkę, unikniesz podatku

Ministerstwo Finansów wydało broszurę, w której przypomina, kiedy rodzinna pożyczka jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwraca uwagę na formalności, dzięki którym unikniemy daniny.

Zwolnienie z PCC - jakie trzeba spełnić warunki

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Podatki
Nie sprzedasz mieszkania otrzymanego w spadku bez glejtu od fiskusa
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Prawo karne
Niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską
Sądy i trybunały
Rzecznik dyscyplinarny uderza w sędzię SN. Chce ją odsunąć od głośnej sprawy
Sądy i trybunały
Sędzia Tuleya podaje nowe informacje ws. inwigilacji polityków i Pegasusa
Konsumenci
Kredyt na 30 lat spłacony w 19 miesięcy. Czy bank powinien zwrócić prowizję?