Fiskus zmienia zdanie o uldze ekologicznej. Na korzyść i niekorzyść podatników

Można odliczyć od dochodu wydatki na ekologiczne ogrzewanie, które zostały poniesione jeszcze przed formalnym zakończeniem budowy domu. Ulga termomodernizacyjna obowiązuje już piąty rok, ciągle jednak budzi kontrowersje.

Publikacja: 01.10.2023 19:18

Fiskus zmienia zdanie o uldze ekologicznej. Na korzyść i niekorzyść podatników

Foto: Adobe Stock

Pokazuje to chociażby zachowanie fiskusa, który seryjnie zmienia stare interpretacje. Zarówno na korzyść, jak i niekorzyść podatników.

Zacznijmy od zmiany pozytywnej. Fiskus długo twierdził, że ulga nie przysługuje, jeśli ekologiczną inwestycję przeprowadziliśmy przed formalnym zakończeniem budowy. Nawet wtedy, gdy dom był już użytkowany przez właściciela. Dla skarbówki najważniejsze były formalne przesłanki określone w przepisach prawa budowlanego.

Ulga termomodernizacyjna przed zakończeniem budowy

Przekonało się o tym małżeństwo, które zainwestowało 30 tys. zł w instalację fotowoltaiczną. Została zamontowana jeszcze przed zawiadomieniem urzędników z nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Wobec tego fiskus uznał, że dom nie był jeszcze wybudowany. A ustawa o PIT stanowi, że od dochodu odliczamy wydatki na termomodernizację budynku, który już istnieje. Nie pomógł argument, że już prawie rok wcześniej kierownik budowy stwierdził, iż budynek nadaje się do użytkowania. Taki wpis znalazł się w dzienniku budowy. I wtedy już małżonkowie przystąpili do użytkowania domu.

Dla skarbówki nie miało to jednak znaczenia. Powołała się na art. 54 prawa budowlanego, zgodnie z którym do użytkowania można przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli w ciągu 14 dni nie zgłosi sprzeciwu. Nie można uznać, że budowa została formalnie zakończona, jeśli inwestor nie złożył takiego zawiadomienia – podkreślił fiskus. Skoro więc wydatki na fotowoltaikę zostały poniesione wtedy, gdy dom był w budowie, jego właścicielom nie przysługuje odliczenie.

Po dwóch latach skarbówka zmieniła zdanie i przyznała rację małżeństwu. Teraz twierdzi, że brak formalnej zgody na użytkowanie budynku nie wyklucza jego istnienia (w rozumieniu prawa budowlanego). I wskazuje, że przedstawienie dowodów, z których wynika, iż budynek mieszkalny jednorodzinny spełnia swoją funkcję, pozwala na korzystanie z ulgi. Małżonkowie mogą więc odliczyć wydatki (nr DOP3.8222.79.2023.EILK).

To niejedyna zmieniona interpretacja w tej sprawie. Zapowiadało się na to zresztą już po wydaniu objaśnień dotyczących ulgi (opisywaliśmy je w „Rzeczpospolitej” z 5 kwietnia br.). Ministerstwo Finansów stwierdziło w nich, że prawo budowlane nie wyklucza uznania za budynek obiektu, który nie został formalnie oddany do użytkowania. Kryterium „oddania budynku do użytkowania” nie przesądza o możliwości skorzystania z ulgi – czytamy w objaśnieniach.

Czytaj więcej

Formalności nie decydują o uldze termomodernizacyjnej

Klimatyzator z funkcją ogrzewania nie da ulgi termomodernizacyjnej

Z ewolucji poglądów fiskusa nie ucieszą się natomiast ci, którzy zainwestowali w klimatyzator z funkcją ogrzewania. Kiedyś skarbówka zgadzała się na jego odliczenie, teraz jest przeciw.

Pokazuje to sprawa mężczyzny, który założył klimatyzator w swoim domu. Jest on wyposażony w pompę ciepła powietrze–powietrze stanowiącą jego integralną część. Mężczyzna wydał na zakup i montaż 2,5 tys. zł. Zapytał fiskusa, czy może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Trzy lata temu skarbówka odpowiedziała mu, że może. Teraz jednak zmieniła zdanie. „Wydatków poniesionych na zakup klimatyzatora z funkcją grzania, w tym klimatyzatora z wbudowaną pompą ciepła, nie można uznać za wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne”. Ulga więc nie przysługuje (nr DOP3.8222. 102.2023.HTCE).

Kolejna wolta poglądów skarbówki – nie zgadza się już na odliczenie wydatków przez inwestora, który w momencie składania zeznania PIT nie był właścicielem modernizowanego domu.

Spójrzmy na sprawę kobiety, która miała fakturę na ekologiczne ogrzewanie ze stycznia 2020 r., a kilka miesięcy później darowała dom synowi. Czy może skorzystać z ulgi w zeznaniu za 2020 r.?

W wydanej dwa lata temu interpretacji fiskus się na to zgodził. Teraz ją zmienił. Prawo do ulgi ma osoba, która posiada status właściciela/współwłaściciela w momencie dokonywania odliczenia, tj. składania zeznania podatkowego (bądź jego korekty) – czytamy w zmienionej interpretacji (nr DOP3.8222. 81.2023.CNRU).

Czytaj więcej

Ulga w PIT nie tylko na panele, ale też nowe drzwi, okna czy dach
Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Andrzej Jagiełło - doradca podatkowy, partner w kancelarii TAS

Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zmienić indywidualną interpretację, jeśli stwierdzi jej nieprawidłowość. I trzeba przyznać, że w sprawie ulgi termomodernizacyjnej robi to ostatnio dość często. Jakie są skutki ewolucji poglądów fiskusa dla podatników? Sprawa jest prosta, jeśli interpretacja została zmieniona na ich korzyść. Wtedy można złożyć korektę zeznania wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i odzyskać podatek. Gorzej, jeśli zmiana jest na niekorzyść. Czy trzeba skorygować zeznanie i oddać podatek? Generalnie interpretacja chroni przed jego zapłatą, ale tylko wtedy, gdy została doręczona przed wystąpieniem skutków podatkowych zdarzenia, o które pytamy. Jeśli więc podatnik dostał interpretację w 2020 r., zeznanie z ulgą złożył w 2021 r., a teraz skarbówka zmieniła zdanie na jego niekorzyść, nie musi oddawać odliczenia. Jeśli jednak najpierw złożył zeznanie, a potem dopiero dostał interpretację, po jej zmianie musi skorygować rozliczenia.

Pokazuje to chociażby zachowanie fiskusa, który seryjnie zmienia stare interpretacje. Zarówno na korzyść, jak i niekorzyść podatników.

Zacznijmy od zmiany pozytywnej. Fiskus długo twierdził, że ulga nie przysługuje, jeśli ekologiczną inwestycję przeprowadziliśmy przed formalnym zakończeniem budowy. Nawet wtedy, gdy dom był już użytkowany przez właściciela. Dla skarbówki najważniejsze były formalne przesłanki określone w przepisach prawa budowlanego.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?