Moja ciotka (siostra matki) zamierza podarować mi swoje udziały w spółce osobowej. Czy taka darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn i czy istnieje możliwość, by podatku uniknąć? – pyta czytelniczka.
Tak,
darowizna jest opodatkowana. Jeśli jednak ciotka podaruje udziały najpierw swojej siostrze (matce czytelniczki), a później matka podaruje je córce, to darowizna będzie korzystać ze zwolnienia z podatku. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 7 kwietnia 2016 r. (IBPB-2-1/4515-27/16/HK) potwierdza, że zwolnione z podatku mogą być dwie darowizny dokonane w jednym akcie notarialnym.
Z pytaniem zwrócił się podatnik, którego wuj jest wspólnikiem w spółce osobowej. Przedmiotem działalności spółki jest m.in. produkcja, instalacja, naprawa, konserwacja instalacji/maszyn przemysłowych. Wartość spółki wynosi obecnie ok. 4 mln zł. Wuj uczestniczy w jej zyskach i stratach w wysokości 40 proc. łącznych zysków/strat. Jego udział wynosi więc około 1,6 mln zł.
Wskutek osiągnięcia wieku emerytalnego wuj planuje zaprzestać dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym chce przekazać nieodpłatnie (w formie darowizny) swojej siostrze całość swoich praw majątkowych. Umowa darowizny zostałaby sporządzona w formie aktu notarialnego. Jednocześnie siostra wuja, która jest matką wnioskodawcy, ze względu na inne obowiązki zawodowe oraz osiągnięty wiek, planuje w tym samym dniu, w którym sama otrzyma darowiznę od brata, oraz w tym samym akcie notarialnym – w celu zminimalizowania kosztów notarialnych – przenieść w formie darowizny otrzymane od brata prawa majątkowe na wnioskodawcę.
Mężczyzna chciał się upewnić, czy przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn należy interpretować w ten sposób, że obie darowizny praw majątkowych, tj. darowizna wuja na rzecz jego siostry i następnie darowizna siostry wuja na rzecz wnioskodawcy, dokonane w tym samym dniu w jednym akcie notarialnym, są zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.