Zwolnienie z PIT sprzedaży nieruchomości a ich przeznaczenia w akcie notarialnym

Zapisy aktu notarialnego nie przesądzają o tym, czy zmienia się przeznaczenie sprzedawanej ziemi rolnej.

Aktualizacja: 23.06.2016 08:55 Publikacja: 23.06.2016 07:00

Zwolnienie z PIT sprzedaży nieruchomości a ich przeznaczenia w akcie notarialnym

Foto: 123RF

Zwolnienie z PIT sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego można stosować pomimo pominięcia przeznaczenia tych nieruchomości w akcie notarialnym. Potwierdził to w niedawnej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Sprawa dotyczyła opodatkowania sprzedaży kilku nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego sprzedawcy. Nabywcami były dwie pary małżeńskie.

Właścicielem części sprzedanych działek był przez okres krótszy niż pięć lat od końca roku ich nabycia. Przychód z ich sprzedaży nie był więc wyłączony z regulacji ustawy o PIT.

Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 28 tej ustawy przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego są zwolnione z podatku. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

Notariusz w akcie notarialnym całkowicie pominął odebranie oświadczenia od nabywców o zachowaniu charakteru rolnego sprzedawanych gruntów.

Sprzedawca już po zawarciu tych transakcji poprosił więc nabywców o pisemne oświadczenia, że zakupiony przez nich grunt nie utracił charakteru rolnego i wciąż jest użytkowany rolniczo.

Uzyskał takie odrębne oświadczenia od wszystkich nabywców. W urzędzie gminy ponadto otrzymał zaświadczenie o przeznaczeniu sprzedanych działek. W myśl planu zagospodarowania przestrzennego część działek leży na gruntach rolnych, a jedna oznaczona jest jako las.

Zdaniem sprzedawcy transakcja dotycząca gruntów rolnych, czyli bez lasu, będzie zwolniona z daniny.

Izba skarbowa potwierdziła to stanowisko.

Wyjaśniła, że w celu ustalenia podatkowych skutków transakcji należy sięgnąć do ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z tą ustawą gospodarstwem rolnym jest obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Określenie, jakie rodzaje gruntów wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, wymaga natomiast sięgnięcia do klasyfikacji zawartej w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Odrębnie grupuje ona nieruchomości rolne i leśne, co wyłącza możliwość stosowania zwolnienia do sprzedaży tych drugich.

Po ustaleniu oznaczenia nieruchomości trzeba jeszcze sprawdzić, czy w wyniku transakcji nie utraciły charakteru rolnego.

Decydujące znaczenie – jak wyjaśniła Izba – ma cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy i inne okoliczności związane z daną transakcją. Może wynikać m.in. bezpośrednio z aktu notarialnego.

W okolicznościach opisanych przez podatnika wnioskującego o wydanie interpretacji Izba podzieliła jego stanowisko.

numer interpretacji: IBPB-2-2/4511-407/16/AK

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku