Zwolnienie z PIT sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego można stosować pomimo pominięcia przeznaczenia tych nieruchomości w akcie notarialnym. Potwierdził to w niedawnej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Sprawa dotyczyła opodatkowania sprzedaży kilku nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego sprzedawcy. Nabywcami były dwie pary małżeńskie.
Właścicielem części sprzedanych działek był przez okres krótszy niż pięć lat od końca roku ich nabycia. Przychód z ich sprzedaży nie był więc wyłączony z regulacji ustawy o PIT.
Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 28 tej ustawy przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego są zwolnione z podatku. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.
Notariusz w akcie notarialnym całkowicie pominął odebranie oświadczenia od nabywców o zachowaniu charakteru rolnego sprzedawanych gruntów.