Krajowa Informacja Skarbowa wydała w najnowszej interpretacji stanowisko korzystne dla właścicielki kamienicy, w której jest 15 lokali mieszkalnych. Wynajmuje je zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Najczęściej zawiera umowy na pół roku lub rok. Rzadziej na trzy miesiące lub czas nieokreślony.
Kobieta wyjaśniła, że wszystkie 15 mieszkań to jej majątek prywatny i nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Cztery z mieszkań to tzw. kawalerki, pozostałe mają po ok. 40 mkw.
Kobieta zwróciła się o interpretację, by potwierdzić, czy prawidłowo kwalifikuje przychody do najmu prywatnego i rozlicza je ryczałtem 8,5 proc. Przypomniała, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, odrębnymi źródłami przychodów są: pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem, podnajem i dzierżawa. Tylko przychody z najmu prywatnego prowadzonego poza działalnością gospodarczą mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5 proc. (bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów). W innym przypadku uzyskane zyski należy rozliczyć na zasadach ogólnych, według stawek 18 i 32 proc. Podatek płaci się od dochodów, czyli od przychodów odejmuje się koszty ich uzyskania.
Wnioskodawczyni uważa, że nawet duża liczba wynajmowanych lokali nie jest przesłanką bezwzględnie przesądzającą o kwalifikacji uzyskiwanych przychodów z najmu do określonego źródła przychodu. Oznacza to, że może je zaliczyć do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT i wybrać ryczałt 8,5 proc.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jej stanowisko za prawidłowe, odstępując przy tym od uzasadnienia interpretacji. Poinformował natomiast, że interpretacja nie będzie chroniła wnioskodawczyni, jeśli przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe będą różnić się od rzeczywistości.