Działalność gospodarcza nie jest przeszkodą w skorzystaniu z preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem. Wspólne rozliczenie to jednak przywilej, który wymaga spełnienia kilku ustawowych warunków.
Skarbówka wyjaśnia to w najnowszej interpretacji. Z pytaniem zwróciła się kobieta, która do września 2017 r. była zatrudniona w szkole na podstawie umowy o pracę. Od tego czasu pobiera nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Teraz chce założyć jednoosobową działalność gospodarczą i świadczyć usługi administracyjne. Zamierza wybrać rozliczenie według skali podatkowej, czyli stawek 18 proc., a od dochodów powyżej 85,5 tys. zł 32 proc.
Podatniczka rozliczała się dotychczas razem z mężem, który ma umowę o pracę. Małżonkowie pozostają we wspólnocie majątkowej. Teraz jednak chciała się upewnić, czy po rozpoczęciu działalności nadal będą mogli składać wspólne zeznania. Zapytała też, czy nie przeszkadzają w tym dochody z najmu mieszkania, które kupili w 2017 r. i rozliczają uzyskiwane kwoty według skali podatkowej. Srodtytul: Wspólność cały rok
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że nadal będzie przysługiwać im preferencja. Przypomniał, że co do zasady każdy z małżonków sam rozlicza swoje dochody w odrębnym zeznaniu. Ustawa o PIT przewiduje jednak odstępstwo dla osób, które łącznie spełniają następujące wymogi:
– rozliczają się według skali podatkowej na druku PIT-37 np. dochody z pracy) lub PIT-36 (działalność gospodarcza).