Rozliczenie sprzedaży lokalu znacznie się komplikuje, jeśli właściciel nie nabył całości od razu. Przekonała się o tym podatniczka, której mieszkanie ma dwie różne daty i dwie różne formy nabycia.

W 2014 i w 2015 r. podatniczka przyjęła spadek po rodzicach. W skład spadku wchodził lokal, który rodzice nabyli w 2009 r. Podatniczce przypadła tylko połowa. Drugim spadkobiercą była jej siostra.

Czytaj też: NSA: długi spadkowe kosztem w PIT ze sprzedaży nieruchomości dopiero od 1 stycznia 2019 r.

W 2019 r. przeprowadzony został dział spadku. Wnioskodawczyni zapłaciła siostrze 85 tys. zł i przejęła cały lokal. W 2020 r. sprzedała nieruchomość za 235 tys. zł. Zapytała fiskusa, czy w tej sytuacji przysługuje jej zwolnienie z podatku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że wnioskodawczyni została właścicielką mieszkania w różnych terminach. Połowę nabyła w spadku w 2014 i 2015 r., a drugą (ponad udział spadkowy) w 2019 r. To oznacza, że sprzedaż każdej z części należy rozliczyć na odrębnych zasadach.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT odpłatne zbycie nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu, jeśli następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Inaczej mówiąc, dopiero po pięciu latach można bezpiecznie sprzedać nieruchomość i uniknąć PIT.

Zgodnie zaś z art. 22 ust. 6d ustawy o PIT za koszty uzyskania przychodu uważa się m.in. przypadające na podatnika ciężary spadkowe. Zalicza się do nich spłacone przez niego długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia.

Od 2019 r. przepisy ustawy o PIT zmieniły się na korzyść podatników. Nadal obowiązuje zasada, że bez podatku można sprzedać nieruchomość po upływie pięciu lat. Gdy jednak ktoś sprzedał lokal otrzymany w spadku, pod uwagę bierze się, przez jaki czas nieruchomość należała do spadkodawcy.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Dyrektor Krajowej Informacji Spadkowej stwierdził, że sprzedaż połowy lokalu nabytej w spadku nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. To dlatego, że upłynął już pięcioletni termin od daty nabycia przez spadkodawców. Odpłatne zbycie udziału, który wnioskodawczyni nabyła w 2019 r. od siostry, stanowi natomiast źródło przychodu podlegające PIT. Podatniczce nie przysługuje zwolnienie. Dochód podlega opodatkowaniu 19- proc. PIT na zasadach określonych w art. 30e tej ustawy. Można jednak odliczyć spłatę.

„Kosztem uzyskania przychodu z tego zbycia jest udokumentowana kwota faktycznej spłaty na rzecz siostry, związana z nabyciem od niej udziału w lokalu" – uznał dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-2.4011.282.2021.2.MK