Więcej funduszy u ubezpieczycieli

Zacieśnia się współpraca TFI z ubezpieczycielami przy produktach pozwalających uniknąć podatku Belki

Publikacja: 31.03.2010 02:25

Więcej funduszy u ubezpieczycieli

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Dla TFI to kanał stabilnego dopływu aktywów. Dla ubezpieczycieli – źródło pokaźnych dochodów. A dla klientów? Nie tylko szansa na zyski z inwestycji, ale i ryzyko poniesienia wysokich kosztów, które, jak pisaliśmy, pociąga za sobą skorzystanie z szeregu „dodatkowych usług”, a przede wszystkim wyjście z inwestycji przed terminem, czyli przed upływem często kilkunastu lat. Karne opłaty w pierwszych kilku latach sięgają 100 proc. wpłaconego kapitału.

Na koniec 2009 r. w unit-linked (rodzaj ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych – UFK; to fundusze inwestycyjne opakowane w polisę umożliwiającą uniknięcie podatku Belki) lokujących w krajowych TFI zgromadzonych było 19 mld zł – wynika z danych Analiz Online. To około 20 proc. całkowitych aktywów TFI. Prawie połowa środków, które napłynęły do funduszy inwestycyjnych w 2009 r., pochodziła od ubezpieczycieli. W poprzednich latach było to po kilkanaście procent.

– TFI dostrzegają coraz istotniejszą rolę ubezpieczycieli w napływie środków do funduszy, dlatego nawiązują współpracę z kolejnymi firmami – zauważa Mariusz Zagajewski, dyrektor departamentu zarządzania produktami indywidualnymi na życie w Generali.

– Ok. 17 proc. naszych aktywów pochodzi od klientów towarzystw ubezpieczeniowych, a co za tym idzie, niemała część naszych przychodów – przyznaje Barbara Kulesza, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w BZ WBK AIB TFI, które współpracuje z 12 ubezpieczycielami. – Nie wykluczamy poszerzenia tego grona, zwłaszcza w przypadku wejścia na polski rynek nowych, dużych ubezpieczycieli – zapowiada.

– Z reguły są to dość pokaźne napływy od jednego dystrybutora, co ma przełożenie na relatywnie niższe koszty obsługi – mówi Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI, które współpracuje z kilkoma ubezpieczycielami. – Planujemy rozwijać ten segment działalności – dodaje.

– Przy współpracy z większością towarzystw ubezpieczeniowych trzeba liczyć się z poniesieniem często znaczących inwestycji związanych z uruchomieniem takiej sprzedaży i być gotowym na to, że efekt będzie rozłożony w czasie – tłumaczy Tomasz Kopera, dyrektor zarządzający sprzedażą i marketingiem w Idea TFI.

Większość UFK ma konstrukcję regularnych wpłat, często niewielkich. Nie zawsze jednak współpraca z ubezpieczycielem to dla TFI eldorado. Istnieje ryzyko, że klient zmieni UFK, co nie kosztuje wiele. Z oferty towarzystw ubezpieczeniowych nietrudno też wypaść. Firmy średnio dwa razy w roku dokonują przeglądu portfela.

– Zdarza się, że wycofujemy z oferty te o niesatysfakcjonujących wynikach – mówi Peter Overgaard, menedżer w dziale zarządzania produktami Nordea TUnŻ. To niekiedy powoduje duży odpływ aktywów z TFI.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem