Do okresu uprawniającego do ulgi nie jest bowiem wliczony okres zameldowania przed 1 stycznia 2007 r. - uważa dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Decyzją z 18 kwietnia 2007 r. (sygn. PB I -3/4117/IN-8/US/ 2007/MK) utrzymał postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w sprawie wiążącej interpretacji prawa podatkowego.

Osoba, która wystąpiła z takim wnioskiem, chciała wiedzieć, czy w jej konkretnej sytuacji będzie miała zastosowanie tzw. ulga meldunkowa, jeśli zdecyduje się sprzedać otrzymane w formie darowizny mieszkanie jeszcze w 2007 roku.

Niestety, organy podatkowe - zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji - zajęły niekorzystne dla podatnika stanowisko. Uznały zgodnie, że do czasu zameldowania stałego nie wlicza się okresu przed 1 stycznia 2007 r.

Tego właśnie dnia weszły bowiem w życie nowe przepisy dotyczące opodatkowania przychodów ze sprzedaży lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw do nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy np. prawa do domu jednorodzinnego (art. 10 ust. 1 pkt 8) podlega opodatkowaniu podatkiem w wysokości 19 proc. Podatek płatny jest w terminie złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym doszło do sprzedaży lokalu czy gruntu. Chyba że - jak przewiduje art. 21 ust. 1 pkt 126 - podatnik był zameldowany w tym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Jak podkreśla dyrektor IS w uzasadnieniu decyzji, "zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika". Wymagany do skorzystania z ulgi dwunastomiesięczny okres należy liczyć od dnia nabycia lokalu, w tym wypadku - od dnia otrzymania go w formie darowizny.