Dotyczy to także sprzedaży udziałów w tzw. spółkach pracowniczych, powstałych w wyniku prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, sprzedaży akcji uzyskanych poza giełdą, poza publiczną ofertą i poza regulowanym obrotem pozagiełdowym.
Podatek dochodowy płaci się od dochodu uzyskanego ze sprzedaży (odpłatnego zbycia). Nie łączy się go z innymi dochodami, w tym z opodatkowanymi stawką liniową dochodami z działalności gospodarczej (art. 30b ust. 5 updof). Dochodem jest różnica między przychodem a kosztami jego uzyskania.
Przychodem ze sprzedaży udziałów w spółkach mających osobowość prawną, tj. z o.o i akcyjnych, są wmyśl art. 17 ust. 1 pkt 6 updof kwoty należne.
Podatek zapłacić trzeba również wtedy, gdy mimo dojścia transakcji do skutku nabywca ceny nie uiścił, a także gdy dotychczasowy właściciel udziałów lub akcji zgodził się rozłożyć nabywcy zapłatę ceny na raty, np. na trzy lata. Fiskus przyjmie, że sprzedający otrzymał całą należność w roku, w którym umowa sprzedaży została zawarta.
Przy ustaleniu wartości przychodu z odpłatnego zbycia akcji czy udziałów - zgodnie z art. 17 ust. 2 updof - stosujemy odpowiednio art. 19. Przychodem tym jest wartość wyrażona w cenie pomniejszona o ewentualne koszty sprzedaży, np. zapłacone przez sprzedającego wynagrodzenia notariusza, gdy sprzedaż miała formę aktu notarialnego.