Wdowa rozliczy się ze zmarłym mężem, takiego prawa nie mają pary w separacji

Wspólne zeznanie mogą wypełnić wdowa lub wdowiec. Jeśli jednak mają dzieci, nie będą mogli rozliczyć się jako samotnie je wychowujący. Przysługuje im bowiem tylko jedna preferencja

Aktualizacja: 14.03.2008 08:02 Publikacja: 14.03.2008 00:31

Wniosek o wspólne preferencyjne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony przez męża lub żonę, jeśli:

> zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w tym roku,

> pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie tego roku, ale przed złożeniem zeznania podatkowego.

Dodatkowo trzeba oczywiście spełnić warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do żadnego z małżonków nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Żadne z nich nie może też płacić podatku liniowego.

Wdowy i wdowcy, których małżonkowie zmarli w 2007 r., a mają dzieci, nie skorzystają jednak z podwójnej preferencji. Nie przysługuje im bowiem prawo do opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

O możliwości wspólnego rozliczenia mogą zapomnieć te pary, które były w separacji i sąd – na ich żądanie – orzekł o jej zniesieniu. Wspólnego PIT nie wypełnią, choćby nawet separacja trwała tylko kilka dni. Powód to wspólność majątkowa, a w zasadzie jej brak. Jeśli bowiem zostanie orzeczona separacja, wspólność majątkowa ustaje. Uchylenie separacji powoduje przywrócenie wspólności majątkowej. Musi ona jednak istnieć przez cały rok. Pary zatem, które zdecydowały w 2007 r. o tym, że nie chcą już być w separacji, nie mogą się rozliczać razem. Możliwe to będzie dopiero podczas rozliczeń za 2008 r. Wspólność majątkowa małżeńska łączyła ich bowiem tylko przez część 2007 roku.

Prawa do wspólnego rozliczenia pozbawia też rozwód orzeczony w ciągu roku podatkowego.

Ustaje bowiem wspólność majątkowa. Zresztą w takiej sytuacji raczej trudno sobie wyobrazić, by rozwiedzeni byli zainteresowani wspólnym rozliczeniem podatkowym.

Wniosek o wspólne preferencyjne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony przez męża lub żonę, jeśli:

> zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w tym roku,

Pozostało jeszcze 83% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne