Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na preferencje podatkowe. Mają możliwość wypełnienia PIT razem z dzieckiem. W takiej sytuacji podatek obliczany jest co prawda w podwójnej wysokości, ale od połowy dochodów. Nie wlicza się do nich dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. wygranych w grach liczbowych).
Samotny rodzic nie obliczy jednak w ten sposób podatku, jeśli on lub jego dziecko uzyskują przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym lub podatkiem liniowym.
Osobą samotnie wychowującą dzieci jest rodzic albo opiekun prawny, jeśli jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczona jest separacja. Samotnie wychowywać dziecko może też osoba pozostająca w związku małżeńskim, gdy jej małżonek pozbawiony jest praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Ale uwaga! Zdarza się, że władza rodzicielska przyznawana jest obojgu rodzicom. Nie powoduje to jednak, że oboje mogą korzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku. W takim wypadku z rozliczenia może skorzystać ten rodzic, który faktycznie dziecko wychowuje. Potwierdzają to organy podatkowe, np. Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady w interpretacji z 10 maja 2006 r.
O preferencyjnym rozliczeniu mogą myśleć samotni rodzice, którzy wychowują dzieci małoletnie, a więc przed ukończeniem 18 lat. Pamiętajmy jednak, że uzyskanie przez dziecko pełnoletności w trakcie roku podatkowego nie powoduje utraty prawa do rozliczenia w omawiany sposób. Jeśli samotnie wychowujemy dziecko, które w 2007 r. ukończyło 18 lat, możemy jeszcze rozliczyć się wspólnie z nim.